27.03.2019 17:19

Zakaz wstępu do miejsc publicznych dla nieszczepionych dzieci. Rodzice mogą zapłacić nawet 1500 zł grzywny

Oficjalnie wydany został zakaz wstępu do miejsc publicznych dla nieszczepionych dzieci. Kary za jego złamanie mogą sięgać nawet 500 dolarów, czy pozbawienia wolności.

nieszczepione dziecko
foto: shutterstock

Temat antyszczepionkowców jeszcze nie ucichł, ale wszystko jest na dobrej ku temu drodze. W Nowym Jorku na początku 2019 roku wybuchła epidemia odry. Po ponad 120 stwierdzonych przypadkach, stan Nowy Jork wprowadził oficjalny zakaz przebywania nieszczepionych dzieci w miejscach publicznych. Ich rodzice karani będą one grzywną w wysokości 500 dolarów (1500 zł), lub nawet więzieniem.

Antyszczepionkowa propaganda, mimo utrudnień ze strony największych graczy Internetu, wciąż ma się dobrze. Wielkie wzburzenie wśród środowisk antyszczepionkowych wzbudziła informacja, że Facebook zaczyna traktować publikowane przez nich posty jako fake newsy. Później, w ślady Facebooka poszedł też Pinterest, który uniemożliwił wyszukiwanie treści związanych ze szczepieniami. Wynurzenia antyszczepionkowców utrudnia też YouTube, który nie dość, że uniemożliwia zarabianie na filmach szerzących szkodliwe poglądy, to jeszcze stara się edukować społeczeństwo, wstawiając w ich miejsce linki do Wikipedii. Wszystkie te działania zostały podjęte po wybuchu epidemii odry w Waszyngtonie. Pod koniec marca 2019 roku ta wybuchła również w Nowym Jorku.

szczepionka HPV
szczepionka HPV
Przeczytaj także Facebook nazywa rzeczy po imieniu - treści antyszczepionkowców to fake newsy

Najwięcej zarażonych jest pośród społeczności ortodoksyjnych żydów. Nie brakuje ich też wśród tych, którzy myślą, że szczepionki powodują autyzm. Jeśli jesteśmy jednak świadomi, że tak nie jest, cały czas możemy poczuć adrenalinę związaną z ryzykiem śmierci na odrę - Polacy stworzyli karciankę antyszczepionkowcy.biz, w której możemy wcielić się w antyszczepionkowego hochsztaplera. Niestety, postępami w grze nie pochwalimy się na Instagramie, który zaczął blokować fałszywe treści związane ze szczepieniami.

Jesteście zaszczepieni?

Marcin Czajkowski