26.11.2019 11:11

Amerykańska policja testuje robotyczne psy. Czy spełni się scenariusz wprost z Black Mirror?

"Metalhead" to piąty odcinek czwartego sezonu "Black Mirror", w którym ludzie muszą ukrywać się przed morderczymi mechanicznymi czworonogami, które wymknęły się ich twórcom spod kontroli.

roboty
źródło: MA State Police

W "Metalhead" twórcy opierali swój pomysł na stworzonych przez Boston Dynamics psich robotach "BigDog", które od sierpnia do listopada 2019 roku przechodziły oficjalne testy, jako pomocnicy policji w Massachusetts. Według radiostacji WBUR oddział saperów Stanowej Policji Massachusetts sprawdzał możliwość wykorzystywania robotów Spot w trakcie swoich akcji.

Autonomiczne roboty pomogą policji

W dokumentach, które zdobyli dziennikarze, nie znajduje się dokładna rola, jaką miałyby otrzymać w trakcie testów roboty. Przedstawiciel firmy jednak określa je jako "zdalnie sterowane mobilne urządzenie obserwacyjne".

Melson i studenci Koła Naukowego Robotyki
Melson i studenci Koła Naukowego Robotyki
Przeczytaj także Robot humanoidalny z Politechniki Warszawskiej najlepszy na świecie

Policja poinformowała, że oprócz treningów maszyny brały udział w dwóch prawdziwych incydentach. Nie wiadomo jak dużo autonomii otrzymały Spoty, ale przedstawiciel służb podkreślił, że roboty nie były customizowane zarówno na poziomie oprogramowania, jak i uzbrojenia.

Według Gizmodo policja nie mogłaby dodać broni do robotów nawet gdyby chciała. Boston Dynamics w umowie leasingowej Spotów ma wpisane, że maszyny nie mogą wykonywać żadnych działań, które mogłyby "skrzywdzić albo przestraszyć ludzi". Dziennikarze WBUR w rozmowie z BD usłyszeli, że właśnie dlatego firma nie decyduje się sprzedawać swoich maszyn a jedynie je wypożyczać. Dzięki temu może zapewnić, że są one wykorzystywane w celu pokojowych działań. 

Testy, które odbyły się w Masachusetts, brzmią pozytywnie i bezpiecznie. Jednak według obserwatorów badania nad wykorzystanie robotów przez policję nadal cierpią na zbyt duży brak przejrzystości. W 2016 służby w Dallas wykorzystały robota do zabicia niebezpiecznego strzelca, co wzbudziło niechęć amerykańskich mediów. Wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych istnieje przekonanie, że dopóki policja nie przedstawi jednoznacznych zasad korzystania z tych maszyn, nie powinny one być przez nią wykorzystywane.

Zobacz także: Francuski klub nocny zatrudnił roboty do tańczenia na rurze

Tagi: Gadżety