28.06.2017 15:32

Dzięki Polakom tanie roboty trafią do naszych domów

Budowanie robotów tak proste, jak tworzenie strony www – taka wizja przyświeca twórcom Husariona CORE2, platformy pozwalającej na (relatywnie) łatwe budowanie maszyn. Roboty mogą powstawać nawet z klocków LEGO.

Dzięki Polakom tanie roboty trafią do naszych domów
foto: kadr z wideo

Proponowane przez Polaków rozwiązanie nie sprawi niestety, że każdy będzie mógł stać Tonym Starkiem (jeśli gustuje się w filmach) bądź Hankiem Pymem (jeśli woli się komiksy) i zbudować sobie własnego Ultrona.

Husarion CORE2 to zestaw narzędzi, które zdecydowanie ułatwiają skonstruowanie robota przeznaczonego do wybranego zadania. Dzięki platformie twórcy mają koncentrować się na realizacji tego zadania, zamiast na podstawach – te zapewnia sprzęt i oprogramowanie przygotowane przez Polaków. Płytka CORE2 to mózg, do którego przyłącza się poszczególne elementy robota.

Porównanie z tworzeniem strony internetowej jest adekwatne, o ile rozumie się przez to pisanie własnoręcznie kodu, a nie korzystanie z gotowych szablonów i edytorów graficznych. Husarion przekonuje, że platforma CORE2 powinna zainteresować przede wszystkim inżynierów, będzie jednak także przydatna studentom oraz hobbystom chcącym spróbować swoich sił w rozgrywającej się na naszych oczach rewolucji robotycznej.

foto: materiały prasowe

W taki sposób swój wynalazek zachwalają jego twórcy:

"

Użytkownicy otrzymują gotowy kontroler sprzętowy oraz wstępnie skonfigurowane oprogramowanie. Mogą też w łatwy sposób zarządzać swoim robotem online. Ta sama technologia i biblioteki towarzyszą inżynierom od pierwszych prototypów opartych na LEGO Mindstorms, po dopracowane, gotowe do masowej produkcji urządzenie. "

Dzięki rozwiązaniu Husariona można stworzyć prototypowego robota koncentrując się tylko na rozwoju kierującego nim oprogramowania. System CORE2 składa się z kontrolera sprzętowego, wyposażonego w typowe interfejsy czujników, serwomechanizmów, silników i enkoderów – do tego trzony wystarczy więc podłączyć niezbędne komponenty. Wzmianka o LEGO Mindstorms nie powinna dziwić - to rozwiązania oferuje naprawdę rozbudowane możliwości.

foto: materiały prasowe

Co składa się na platformę CORE2?

"

Sprzętowym filarem platformy jest płytka Husarion CORE2 – komputer z interfejsami do podłączenia silników, serwomechanizmów, enkoderów oraz czujników. Sercem kontrolera jest procesor ARM CORTEX-M4, a na płytce znalazły się aż 42 porty I/O. Wspierają one do 4 silników prądu stałego i 6 serwomechanizmów. Za łączność bezprzewodową odpowiada wbudowany moduł Wi-Fi. "

Narzędzie do programowania dostępne jest w postaci rozwiązania chmurowego, dzięki czemu robota można programować z praktycznie każdego urządzenia podłączonego do sieci. Wynikami swojej pracy można także dzielić się z innymi osobami pracującymi nad projektem. 

Dominik Nowak, CEO Husarion tłumaczy, dlaczego opracowana przez Polaków platforma może dosłownie wpłynąć na to, jak nasz świat będzie wyglądał w przyszłości:

"

Jesteśmy w przeddzień rewolucji w robotyce konsumenckiej. Wielkie przedsiębiorstwa produkcyjne już od dawna wykorzystują roboty, ale zwykli użytkownicy i firmy usługowe nie sięgnęły do tej pory po ich potencjał. Zaczyna się to jednak zmieniać dzięki coraz szerszej dostępności narzędzi i dojrzewaniu koniecznych technologii. Uważam, że Husarion może być ważnym graczem w tym nowym segmencie, oferując deweloperom gotowe rozwiązanie i zmniejszając tym samym barierę wejścia na rynek. "

Husarion CORE2 może sprawić, że projektowanie robotów stanie się tańsze – a dzięki temu pojawią się one nie tylko w wielkich halach produkcyjnych, ale także w naszych domach.

foto: materiały prasowe

27 czerwca 2017 w serwisie Crowd Supply ruszyła zbiórka pieniędzy na uruchomienie produkcji platformy Husarion CORE2 – twórcy określili swoje potrzeby na 10 000 dolarów. 10% tej kwoty udało się zebrać pierwszego dnia.

Chcielibyście mieć domowego robota?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Gadżety