24.02.2016 12:44

Hełmy świergoczące językiem droidów z „Gwiezdnych Wojen”

Fani „Gwiezdnych Wojen” stworzyli hełmy, które potrafią podmienić wypowiadane słowa na język używany przez droidy R2-D2 i BB-8 – rozmówcy w maskach słyszą normalną wypowiedź, osoby postronne tylko gwizdy i piski. Hełmy można wykonać samemu.

Hełmy świergoczące językiem droidów z „Gwiezdnych Wojen”
foto: kadr z wideo

Osoby korzystające z masek sprawiają wrażenie porozumiewania się za pomocą języka droidów – w rzeczywistości znane miłośnikom „Gwiezdnych Wojen” piski i świergotania używane są do zagłuszania słów wypowiadanych przez noszących gadżety osób.

Hełmy wykorzystują laryngofon – specjalny mikrofon, który do rejestrowania dźwięku używa drgań skóry na gardle mówiącej osoby. Ten sposób sprawdza się w warunkach wysokiego hałasu. Twórcy gadżetu – kanadyjski zespół AE Innovations – wskazują, że laryngofon nie wymaga głośnego mówienia, potrafiąc rozróżnić słowa wypowiadane nawet ściszonym głosem.

Gdy sprzęt wykryje, że użytkownik mówi, odgrywa z wbudowanych głośników specjalnie przygotowane zestawy dźwięków wydawanych przez droidy. Dobór próbek jest losowy, dzięki czemu „wypowiedzi” hełmu nie powtarzają się według dającego się przewidzieć schematu. Twórcy przygotowali dwa różne zbiory, co sprawia wrażenie, że użytkownicy hełmów mówią innym tonem.

Głos rejestrowany przez laryngofon przekazywany jest bezprzewodowo przez Wi-Fi do słuchawek ukrytych w drugim hełmie – w ten sposób możliwa jest prawdziwa komunikacja pomiędzy noszącymi gadżety na głowie, podczas gdy osoby postronne widzą i słyszą tylko charakterystyczne piski. Osoby z założonymi hełmami sprawiają bardzo przekonujące wrażenie konwersowania w języku droidów.

Maski wyposażone są w diody LED pokazujące status pracy hełmu, informując użytkownika o wysyłaniu bądź odbieraniu transmisji.

Szczegółowe instrukcje wykonania hełmów zostały udostępnione przez twórców w internecie – ich przygotowanie będzie jednak wymagało doświadczenia w samodzielnym wykonywaniu urządzeń elektronicznych.

Pi-bi ćwierk ćwierk di do di da du ding-dong?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety