13.05.2016 17:08

Ile są warte stare iPody?

Niektóre gadżety Apple są jak wino. Nie stają się co prawda lepsze, ale za to zdecydowanie droższe.

Ile są warte stare iPody?
foto: kadr z wideo

Jeśli kupiliście sobie kiedyś iPoda, ale baliście się wyciągnąć go z pudełka i ostatnie 10 lat przeleżał w szafie – teraz może być warty fortunę. Ceny odtwarzaczy MP3 wyprodukowanych przez Apple zaczynają sięgać już nie tylko setek, ale wręcz tysięcy dolarów.

Ciężko wytłumaczyć, dlaczego to właśnie do cen iPodów zaczęto bez kozery dopisywać kolejne zera. Gadżety przestały być co prawda produkowane we wrześniu 2014 roku – zastąpiły je zdecydowanie bardziej wszechstronne iPhone’y – jednak wciąż całkiem sporo urządzeń znajduje się w obiegu wtórnym.

Nie wszystkie co prawda znajdują się w takim stanie, jak wyceniony przez sprzedawcę na 20 000 dolarów iPod drugiej generacji, wciąż jeszcze z wyjątkowo zadbaną, dziewiczą folią na nieotwartym nigdy pudełku, ale i tak ceny uwzględniać muszą wyjątkowo dużą porcję dodawanej do sprzętu nostalgii.

Dużą wartość sprzedający widzą także w wersjach specjalnych odtwarzaczy – iPod czwartej generacji w czarno-czerwonych barwach, oznakowany przez U2, wyceniony jest na 7 000 dolarów. Do sprzętu dodawane jest oryginalne opakowanie i zapewnienie, że mimo kilkuletniego użytkowania znajduje się on w znakomitym stanie.

10 000 dolarów chce otrzymać ze swój iPod classic pierwszej generacji sprzedawca zapewniający, że „bateria jest naprawdę dobra jak na swój wiek”. Inne modele też starają się mieć zauważalny wkład w inflację – iPod shuffle trzeciej generacji można mieć za 1000 dolarów, pierwszy iPod mini to wydatek rzędu 2500 dolarów.

Sceptycy mogą oczywiście zauważyć, że mowa jak na razie o cenach wywoławczych w wystawianych aukcjach. Rzeczywiście, skoncentrowanie się tylko propozycjach transakcji może wypaczyć nieco wygląda rynku iPodów.

Kwoty, które padły podczas zrealizowanych sprzedaży, zdecydowanie przewyższają te oczekiwane, co widać w przygotowanym dzięki danym Terapeak zestawieniu.

  • 90 000 dolarów – cena za zapakowany fabrycznie iPod Classic 30 GB U2 edition
  • 20 000 dolarów – cena za zapakowany fabrycznie iPod Classic 5 GB pierwszej generacji
  • 7999,99 dolarów – cena za zapakowany fabrycznie iPod Classic 20 GB U2 edition
  • 3500 dolarów – cena za zapakowany fabrycznie iPod Classic 5 GB pierwszej generacji
  • 2500 dolarów – cena za zapakowany fabrycznie iPod Classic10 GB drugiej generacji

Poszukacie po szufladach swoich starych iPodów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety Apple