18.10.2016 11:03

Inteligentny budzik BONJOUR nie pozwoli zaspać

Ten budzik jest na tyle inteligentny, że zrozumie wypowiedzianą do niego kwestię „jeszcze 5 minut”. Jest też na tyle okrutny, że wytłumaczy Wam, dlaczego nie może na to pozwolić.

Inteligentny budzik BONJOUR nie pozwoli zaspać
foto: materiały prasowe

Idea cyfrowego asystenta pomagającego w domu nie jest nowa – dzięki oferowanym przez Amazon głośnikom z Aleksą można szybko zamówić pizzę, a cała nowa strategia Google (włącznie z zaprezentowanymi na początku października 2016 smartfonami Pixel) zakłada oferowanie Sztucznej Inteligencji rozszerzającej możliwości wyszukiwarki.

Nie powinno więc dziwić, że określenie „smart” trafiło także do świata budzików. BONJOUR to inteligentne urządzenie, które co prawda brutalnie podepcze marzenia o spędzeniu jeszcze kilku minut w objęciach Morfeusza, ale także przestawi budzenie na późniejszą godzinę, jeśli pozwoli na to grafik spotkań i sytuacja na drodze, którą dojeżdża się do pracy.

Może się jednak okazać, że po analizie tych informacji zadysponuje wcześniejszą pobudkę.

foto: materiały prasowe

Gadżet potrafi także dopasować czas budzenia do panującej pogody – jeśli na wczesny ranek zaplanowany jest jogging, a pada deszcz, inteligentny asystent nie będzie nadaremnie wyciągał z łóżka.

Komunikacja z budzikiem BONJOUR odbywa się głosowo – dzięki wbudowanym mikrofonom gadżet dokładnie słyszy użytkownika niezależnie od tego, gdzie w pomieszczeniu się znajduje. Twórcy chwalą się także, że urządzenie jest wyposażone w zaawansowane algorytmy mowy, dzięki czemu konwersacja z budzikiem brzmi naturalnie.

Czy tak jest w istocie można sprawdzić, oglądając pokaz BONJOUR w akcji.

Budzik może odpowiadać na pytania o pogodę i najważniejsze wiadomości, a także przekazywać informacje zbierane przez gadżety fitness – na przykład liczbę przebytych danego dnia kroków. BONJOUR przypomina także o zaplanowanych spotkaniach oraz może podłączyć się do Spotify, tworząc odpowiednią atmosferę muzyczną do zasypiania i wstawania.

Gadżet może służyć do kontrolowania podłączonych do sieci domowych urządzeń, takich jak inteligentne żarówki czy termostat. Zmiana parametrów ich pracy może być częścią pobudki.

Budzik ma być także w pełni zgodny z Aleksą – wszystkie funkcje oferowane przez głośnik Amazona będą także dostępne w BONJOUR.

Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować gadżet – jego premiera została zapowiedziana na 24 października 2016 roku.

A Wy jak chcielibyście być budzeni?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety