10.10.2018 12:47

Jezus czyni cuda w wirtualnej rzeczywistości

Vive Studios zaprezentowało swój pierwszy pełnometrażowy film VR – to opowieść o 7 cudach Jezusa opisanych w Ewangelii Jana.

7 Miracles Vive Studio
foot: materiały prasowe

Studio chwali się, że to pierwszy na świecie pełnometrażowy obraz nakręcony w pełnych 360 stopniach – byłaby to ciekawostka, jako że zazwyczaj palmę pierwszeństwa w stosowaniu nowych technologii dzierży raczej przemysł produkujący treści tylko dla dorosłych.

Vive Studios, jak sama nazwa wskazuje, tworzy filmy na gogle Vive. Pełnometrażowy film o cudach Jezusa składa się tak naprawdę z 7 części – na każde opisane w Ewangelii zdarzenie przeznaczono około 10 minut.

Taki podział filmu związany jest z niedoskonałościami i uciążliwościami korzystania z trybu VR – dłuższe sesje wciąż bywają męczące, możliwość obejrzenia przedstawianej opowieści w częściach jest więc ukłonem w stronę co bardziej wrażliwych na przebywanie w VR użytkowników.

7 cudów Jezusa w VR

Film została nagrany w 8K, co ma zapewnić odpowiednie wrażenia wizualne. Premiera „7 Miracles” miała miejsce na Raindance Film Festival w Londynie – obraz został nawet nominowany do nagrody za dzieło dające poczucie największego zanurzenia w opowieści.

Oglądanie filmów 360 stopni wymaga od widza znacznie większej koncentracji, niż standardowych obrazów 2D – akcję trzeba śledzić, wodząc głową za postaciami; jeśli znikną z naszego pola widzenia, nie zobaczymy, co się stało.

Nie ma także co liczyć na zbliżenia pokazujące ważniejsze momenty z innej perspektywy – dostaje się za to możliwość obejrzenia wydarzeń w taki sposób, jakby było się na miejscu. Z zastrzeżeniem, że podczas odtwarzania filmu nie można wybrać sobie miejsca, z którego chce patrzeć się na wydarzenia – można tylko skierować głowę w stronę sceny, którą chce się widzieć.

W ramach „7 Miracles” pojawia się także scena interaktywna – wizyta w jaskini, w której Jezus wskrzesił Łazarza.

Zamierzacie oglądać filmy w VR?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety