26.10.2016 09:46

Microsoft stworzył karteczki Post-It z e-papieru

Przylepiane karteczki na wiadomości zostały właśnie ulepszone przez Microsoft – dzięki zastosowaniu e-papieru potrafią wyświetlać informacje wysyłane im przez Bluetooth i co najważniejsze, nie potrzebują do działania żadnego zasilania.

Microsoft stworzył karteczki Post-It z e-papieru
foto: kadr z wideo

Inżynierom i naukowcom udało się stworzyć gadżet, który zużywatak mało energii, że może ją uzyskać dzięki wbudowanemu panelowi fotowoltaicznemu nawet w przyciemnionym pokoju.

Pomaga tutaj idea działania e-papieru – prąd potrzebny jest tylko i wyłącznie do zmiany układu wyświetlacza – po zaaranżowaniu go na nowo do utrzymania obrazu nie jest potrzebny dopływ energii.

Pokazana przez Microsoft elektroniczna wersja Post-It ładuje się dzięki światłu na tyle sprawnie, że według inżynierów w dogodnych warunkach będzie mogła zmieniać obraz raz na minutę.

W małym zapotrzebowaniu na energię pomaga także zastosowanie relatywnie dużych pikseli – jak jednak widać, nie przeszkadza to w wyświetlaniu przydatnych informacji, na przykład aktualizowanych co kwadrans prognoz pogody.

Ogniwa fotowoltaiczne umieszczone są z tyłu gadżetu, co ogranicza możliwości jego rozmieszczenia – „karteczka” musi być tak umieszczona, żeby światło miało szansę dostarczyć jej energię.

Sterowanie wyświetlanymi informacjami odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji, łączącej się z prototypowym urządzeniem przez Bluetooth. Po odpowiednim skonfigurowaniu domowych urządzeń możliwe wydaje się być wysyłanie na gadżety notek przez internet.

Microsoft pokazał także inne zastosowanie swojego wynalazku – dzięki możliwości wyświetlania odpowiednich kodów mogą one stać się podstawą systemów Augmented Reality, nakładających na widziany na ekranie obraz dodatkowe informacje.

To nie pierwszy ciekawy wynalazek Microsoftu – wcześniej korporacja pokazała między innymi system pozwalający na rozmawianie z roślinami.

Przydałyby się Wam takie karteczki na wiadomości?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety Microsoft