01.06.2016 09:29

Microsoft uczy rośliny rozmawiać

Microsoft opracował technologię, która nie tylko tłumaczy sygnały wysyłane przez rośliny na język angielski, ale potrafi także wysłać otrzymane wypowiedzi na Twittera.

Microsoft uczy rośliny rozmawiać
foto: Project Florence

To nie wszystko – z rośliną można nawet prowadzić konwersacje. Wystarczy wpisać wiadomość na komputerze połączonym z kopułą powstałą w ramach Projektu Florence, by została ona przetłumaczona na serię impulsów świetlnych.

Różnią się one długością trwania oraz kolorem – badacze z Microsoftu przekonują, że są w stanie przesłać w ten sposób sens wypowiedzi i zachować jej pozytywny (długie mrugnięcia o czerwonej barwie, stymulujące rozkwitanie) lub negatywny wydźwięk.

foto: Project Florence

Reakcja rośliny mierzona jest przez czujniki umieszczone w korzeniach i liściach. Przechwycone chemiczne i elektryczne sygnały tłumaczone są na angielski i drukowane przez gadżet. W ten sposób można przeprowadzić z kwiatkiem całą konwersację.

Rozmowy z rośliną, mimo że działają na wyobraźnię, mają tylko demonstrować możliwości rozwiązania. Przyszłość Projektu Florence to stosowanie w uprawach – rolnicy będą mogli otrzymywać raporty o dobrostanie i potrzebach poszczególnych roślin, dzięki czemu będą mogli dostosować intensywność nawadniania czy ilość nawozu do konkretnych potrzeb i preferencji.

Twórcy przyznają, że rośliny nie rozumieją do końca zdań wyświetlanych im za pomocą światła, odtwarzany jest jednak ogólny ton przekazu, co pozwala na uzyskanie dość miarodajnej odpowiedzi.

Toczona konwersacja jest więc mocno osadzona na domysłach, tak samo jak tweety, które może wysyłać kwiatek. Treść wypowiedzi przypisywanych roślinie jest tylko domysłem – sygnalizuje jednak, jakie potrzeby ma w danej chwili hodowany kwiat.

foto: Project Florence

Badacze żartują, że dzięki ich wynalazkowi możliwe będzie sprawdzenie, jakiej muzyki lubi słuchać roślina i porównać gusty z właścicielem.

O co zapytalibyście swój ulubiony kwiatek?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Gadżety #Microsoft