26.02.2016 15:59

Mitsubishi zademonstrowało ekran z powietrza

Inżynierom Mitsubishi udało się stworzyć wyświetlacz potrafiący zawiesić obraz w powietrzu. Nie jest to niestety hologram, tylko sprytnie wykorzystany zestaw luster.

Mitsubishi zademonstrowało ekran z powietrza
foto: materiały prasowe

Wyświetlany obraz ma 88 na 112 cm i dla znajdującego się w odpowiednim miejscu obserwatora wygląda na unoszący się wprost w powietrzu – można nawet przez niego przejść. Czar pryska nieco, gdy zobaczy się maszynę odpowiedzialną za wywoływanie efektu – jest ona naprawdę duża, zajmując przestrzeń o wielkości 2 na 1,1 metra.

Jak uzyskano obraz w wyświetlaczu nazwanym Mitsubishi Aerial Display? W niewidocznym dla obserwatora miejscu znajduje się ekran LCD. Generowane przez niego światło pada na umieszczony pod kątem rozdzielacz wiązki (może to być odpowiednio przygotowana szyba), który kieruje fotony na arkusz odblaskowy. To odbite od niego światło, skupiające się w odpowiednio dobranym miejscu w przestrzeni, widziane jest przed obserwatora jako unoszące się w powietrzu.

Wrażenie jest tak surrealistyczne – ludzie nie są przyzwyczajeni do postrzegania lewitujących obrazów – że Mitsubishi musiało opracować specjalny system mający za zadanie stworzyć odpowiedni kontekst. Producent odkrył, że wyświetlana treść powinna być zawieszona pomiędzy dwoma fizycznymi obiektami. Wtedy obserwatorzy dostrzegają najlepszy efekt.

foto: materiały prasowe

Technologia stworzona przez Mitsubishi daleka jest od komercyjnego wdrożenia. Korporacja zamierza rozwijać ją przez najbliższe lata, tak by była gotowa do praktycznego zastosowania w ramach ceremonii otwierającej odbywające się w 2020 roku igrzyska w Japonii.

Mitsubishi liczy na zainteresowanie sieci reklamowych korzystających z ekranów umieszczanych w publicznych miejscach. Unoszący się w powietrzu obraz na pewno przyciągnie wzrok, przyczyniając się do zwiększenia skuteczności dotarcia do klienta.

Iluzja unoszącego się w powietrzu obrazu kreowana jest także przez holograficzną piramidkę umieszczaną na ekranie smartfona. Możną ją w prosty sposób wykonać samodzielnie.

Co chcielibyście oglądać na powietrznym ekranie Mitsubishi?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety