23.02.2016 10:45

Nervana - słuchawki wywołujące szczęście

Nervana to słuchawki, które oprócz odgrywania muzyki przekazują impulsy elektryczne, mające za zadanie pobudzać wydzielanie hormonów szczęścia.

Nervana - słuchawki wywołujące szczęście
foto: materiały prasowe

Stymulacja nerwowa synchronizowana jest z odtwarzaną muzyką, dzięki czemu uczucie zadowolenia i odlotu kojarzone jest ze słyszanymi dźwiękami. Nervana może także pobudzać samodzielnie, bez odgrywania piosenek – wtedy jako podstawa do wyznaczania rytmu impulsów elektrycznych służą dźwięki otoczenia.

Twórcy gadżetu podpowiadają, że słuchawek można używać na przykład podczas koncertów. Istnieje także możliwość skorzystania z przygotowanych, predefiniowanych programów stymulujących.

Jak działa Nervana? Pomiędzy odtwarzacz muzyczny a słuchawki z elektrodami wpinany jest generator impulsów. Jego rolą jest dostosowanie czasu wysyłanych sygnałów do taktu słuchanych utworów. Sygnał elektryczny przekazywany jest do lewej dousznej słuchawki – prawa przenosi tylko dźwięk.

foto: kadr z wideo

Siłę stymulacji można regulować za pomocą pokrętła na obudowie generatora. Urządzenie jest kieszonkowe, wymiarami przypomina smartfona, aczkolwiek jest od niego dwa razy grubsze.

Impulsy elektryczne przekazywane przez słuchawki mają za zadanie stymulować nerw błędny i doprowadzać do wydzielania neurotransmiterów, w tym dopaminy, określanej często jako „przekaźnik przyjemności” – przy czym zdania o jej faktycznym wpływie na odczuwanie przyjemności są w środowisku naukowym podzielone.

Wątpliwości nie mają za to szczęśliwcy, którzy mieli okazję wypróbować działanie Nervany. Dają oni entuzjastyczne recenzje, mówiąc nierzadko o prawdziwym odlocie fundowanym przez słuchawki. Nic dziwnego – Nervana pobudzając wydzielanie dopaminy zachowuje się identycznie jak… kokaina.

Stymulacja nerwowa ma także pobudzać wydzielanie serotoniny (wpływającej na potrzeby seksualne i zachowania impulsywne) oraz oksytocyny (ta, w zależności od nastroju, wpływa na uległość, ufność, zazdrość i szczodrość).

Twórcy urządzenia – lekarze z wieloletnią praktyką - zapewniają, że jest ono całkowicie bezpieczne i nie uzależnia od kolejnych dawek przyjemności. Mają też nadzieję, że urządzenie będzie mogło być w przyszłości używane przez osoby, które potrzebują tego rodzaju stymulacji z powodów medycznych, a obecnie skazane są na kosztujące dziesiątki tysięcy dolarów implanty.

Nervana ma pojawić się w przedsprzedaży w połowie marca 2016 roku w cenie 299 dolarów.

Jaką muzykę chcielibyście usłyszeć w słuchawkach dających szczęście?

Wygodne słuchawki nauszne

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety