21.10.2016 11:42

Nintendo zapowiedziało hybrydową konsolę

Urządzenia 2w1 do tej pory kojarzyły się głównie z konwertowanymi notebookami. Nintendo postanowiło zastosować ideę w konstruowaniu konsoli do gier – Switch to połączenie sprzętu stacjonarnego i przenośnego.

Nintendo zapowiedziało hybrydową konsolę
foto: materiały prasowe

Zbyt wielu informacji na temat Nintendo Switch jeszcze nie opublikowano, można więc zatem tylko domyślać się, co będzie napędzało nową konsolę.

Procesor i układ graficzny został stworzony przez NVIDIĘ, która we własnym komunikacie określiła go jako wchodzącego w skład rodziny Tegra. Wykorzystywane obecnie chipy stanowią połączenie rdzenia ARM (architektury wykorzystywanej w znakomitej większości smartfonów) z rdzeniami graficznymi pochodzącymi wprost z GeForce’a.

Jeśli założyć, że NVIDIA i Nintendo zdecydują się na użycie rdzeniów graficznych z nowego układu, nazwanego Pascal, oraz procesora o oznaczeniu kodowym Denver, można spodziewać się dostępności nawet 1,5 TFLOPS mocy obliczeniowej.

To więcej, niż oferuje Xbox One (1,31 TFLOPS), ale mniej niż pozostaje w dyspozycji PlayStation 4 (1,84 TFLOPS). Użycie architektury ARM może mieć wpływ na długość pracy konsolki Switch na zasilaniu bateryjnym – jak widać na filmie prezentującym możliwości sprzętu Nintendo, możliwość kontynuowania rozgrywki w drodze ma być największą zaletą sprzętu.

Nintendo Switch to stacja dokująca podłączona do zewnętrznego monitora, w której umieszczona jest właściwa konsola, wyposażona we własny, nie obsługujący dotyku ekran o przekątnej około 7 cali (wartość ta nie została oficjalnie podana). Konsolę można wyjąć bez przerywania gry – można dołączyć do niej moduły sterujące odczepione od pada bądź korzystać z kontrolerów bezprzewodowych.

Gry mają być dostarczane na kartach pamięci – to powrót do korzeni, gdy tytuły na konsolę sprzedawane były na kartridżach.

Premiera Nintendo Switch zaplanowana jest na marzec 2017 roku – dokładne szczegóły dotyczące specyfikacji sprzętowej oraz liście dostępnych gier (na filmie widać Skyrim, Zeldę i Mario) przyjdzie więc jeszcze poczekać.

Wcześniej, bo już w listopadzie 2016, gracze będą mogli kupić PlayStation 4 Pro – wzmocnioną sprzętowo konsolę Sony, która jest zdolna do generowania w grach obrazu 4K z włączonym efektem HDR.

Sentymentalni gracze mogą zaś pokusić się o zakup mini-NES-a – oficjalnej konsolki retro z zapisanymi w wewnętrznej pamięci największymi 8-bitowymi hitami.

Co sądzicie o Nintendo Switch?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety