25.02.2016 10:28

Okulary do kierowania dronami

Epson pokazał na targach MWC 2016 w Barcelonie okulary Moverio BT-300, potrafiące wyświetlić obraz przed oczami użytkownika. Jednym z przykładów zastosowań jest możliwość kierowania dronem z wykorzystaniem widoku dostarczanego z niesionej przez niego kamery.

Okulary do kierowania dronami
foto: kadr z wideo

Epson Moverio BT-300 to już trzecia generacja okularów Augmented Reality, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Nowe wcielenie gogli podobnych do Google Glass doczekało się zdecydowanie lepszych komponentów. Najbardziej widoczne są zmiany w wyświetlaczu, który obsługuje większą rozdzielczość (1280x720 punktów) oraz lepiej odwzorowuje kolory dzięki użyciu matrycy OLED.

Obraz, który widzi użytkownik, wygląda jak oglądany z odległości 5 metrów ekran o przekątnej 80 cali. Okulary Moverio BT-300 potrafią wyświetlić widok z zewnętrznej kamery, ułatwiając sterowanie dronem lub nawet pokazując, co widzi inny użytkownik gogli – Epson wyposażył swój produkt w kamerę 5 Mpix.

Epson Moverio BT-300 potrafią nie tylko wyświetlić obraz z kamery przenoszonej przez drona, pozwalając na kierowanie nim w trybie First Person View (FPV), ale także wspomagać użytkownika w nawigowaniu, obrazując na podstawie danych GPS strefy, w których loty są zakazane. Gadżet podaje też podstawowe informacje o parametrach lotu, takie jak wysokość, prędkość czy dystans dzielący drona od operatora.

Nowe okulary Epsona wyposażone są w czterordzeniowy procesor Atom i pracują pod kontrolą Androida 5.1 – producent ma nadzieję, że popularna platforma systemowa ułatwi pisanie aplikacji dla gogli i przyciągnie zewnętrznych programistów. Waga zestawu wynosi 60 gram.

Moverio BT-300, jak na okulary rozszerzonej rzeczywistości przystało, potrafi wzbogacać wyświetlany obraz o nakładane na niego dodatkowe informacje.

Mimo pokazania podczas MWC 2016 ciekawych propozycji stosowania okularów AR przez użytkowników indywidualnych, Epson kieruje zestaw Moverio BT-300 do przedsiębiorstw. Okulary mają pojawić się w sprzedaży pod koniec 2016 roku w cenie wynoszącej 600 – 700 dolarów.

Na co patrzylibyście przez takie okulary?

Praktyczne okulary przeciwsłoneczne męskie, które podkreślają styl

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety