19.02.2016 10:54

Perkusista z trzema rękami w improwizowanym solo

Naukowcy z Georgia Institute of Technology opracowali robotyczne ramię, które potrafi wspomagać perkusistę podczas gry, improwizując na poczekaniu rytm uzupełniający występ człowieka.

Perkusista z trzema rękami w improwizowanym solo
foto: materiały prasowe

Robotyczna ręka dysponuje własną muzyczną inteligencją. W trybie autonomicznym wspiera perkusistę dostosowując się do jego sposobu gry, analizując zarówno ruchy wykonywane przez grającego, jak i dostosowując się do jego tempa.

Gdy muzyk przechodzi do sekcji talerzy, ramię idzie w jego ślady. Tak samo dzieje się, gdy perkusista koncentruje się na bębnach. Szef projektu, profesor Gil Weinberg, widzi w projekcie poszukiwanie sposobów na poszerzenie limitów tego, co możliwe dla człowieka.

"

Jeśli wzbogacimy ludzkie możliwości poprzez inteligentne, noszone robotyczne elementy, będą oni mogli wchodzić w interakcję z otoczeniem w zupełnie nowy, bardziej wyrafinowany sposób. Trzecia ręka dostarcza bogatsze i bardziej kreatywne doświadczenie, pozwalając perkusiście na symultaniczną grę na wielu bębnach z wirtuozerią nie możliwą do osiągnięcia w inny sposób. "

Robotyczne ramię „słucha” muzyki tworzonej przez perkusistę i na jej podstawie improwizuje własne działania, dostosowując się do tempa i rytmu.

Cybernetyczne rozszerzenie możliwości człowieka możliwe jest też dzięki śledzeniu pozycji i ruchu biologicznych rąk. Robotyczne ramię wyposażone jest w czujniki pozwalające na określanie pozycji względem człowieka i instrumentu. Ruchy sztucznej ręki mają wyglądać jak najbardziej naturalnie dzięki zaprzęgnięciu technologii motion capture.

Następnym krokiem naukowców będzie synchronizacja ruchów ramienia z aktywnością mózgu perkusisty. Trwają już eksperymenty z elektroencefalografem – twórcy robotycznej ręki mają nadzieję, że w przyszłości możliwe będzie reagowanie na pojawiające się w umyśle grające wzory.

Granie na perkusji to nie jedyne zastosowanie, jakie naukowcy widzą dla robotycznego ramienia. Największe nadzieje wiązane są ze wspomaganiem pracy chirurgów – trzecie ręka mogłaby dostarczać narzędzie lub nawet wykonywać część działań podczas operacji.

A do czego Wy wykorzystalibyście trzecią rękę?

Michał Tomaszkiewicz