28.12.2017 14:46

PlayStation 4 złamane - wystarczy otworzyć stronę w przeglądarce

Sony ma powody do zmartwienia – hakerzy udostępnili kod, dzięki któremu można w prosty sposób ominąć zabezpieczenia konsoli i uruchomić dowolny program z uprawnieniami administratora. Konsola wpadła tym samym w ręce piratów.

PlayStation 4 złamane - wystarczy otworzyć stronę w przeglądarce
foto: materiały prasowe

Producenci starają się, żeby ich konsole były platformami bezpiecznymi dla nich oraz twórców gier. Oznacza to projektowanie i stosowanie zabezpieczeń mających przeciwdziałać uruchamianiu nieautoryzowanych programów – na przykład pirackich kopii gier.

Exploit omijający mechanizmy bezpieczeństwa został opisany publicznie w październiku 2017 roku. Po kilku miesiącach pracy programistom udało się – mimo mglistości wskazówek – stworzyć działającą implementację „jailbreaka”.

Kod został udostępniony na GitHubie – do jego wykorzystania nie trzeba specjalnej wiedzy ani umiejętności, gdyż wystarczy otworzyć w przeglądarce internetowej PS4 udostępniony plik index.html. Za uzyskaniem możliwości uruchomienia dowolnego kodu stoi skomplikowany proces, wykorzystujący kumulacyjnie odkryte w systemie PlayStation 4 luki.

Exploit działa z firmware w wersji 4.05, a więc dość leciwym. Większość użytkowników konsoli już dawno zaktualizowało system, żeby móc uczestniczyć w rozgrywkach online.

Samo pojawienie się sposobu na uruchomienie na konsoli dowolnego kodu nie oznacza jeszcze wygranej piratów – jest ona jednak już całkiem blisko, gdyż dostali oni możliwość praktycznie dowolnego modyfikowania działania konsoli. Uwolnienie PS4 spod opieki Sony stało się więc tylko kwestią czasu.

W nowszych wersjach firmware luki umożliwiające uruchomienie exploitu zostały naprawione – producent nie musi się więc obawiać masowego przechodzenia użytkowników na oprogramowanie umożliwiające uruchamianie pirackich gier.

Która konsola jest najlepsza?

Michał Tomaszkiewicz