27.07.2018 13:26

Polska hulajnoga elektryczna pojedzie ponad 100 km/h

100 km/h – taką prędkość ma osiągać polska hulajnoga elektryczna, za której skonstruowanie wziął się Krzysztof Michalski, student Politechniki Poznańskiej. Do celu brakuje już niewiele – na obecnym prototypie rozpędził się do 80 km/h.

Hulajnoga elektryczna Krzysztof Michalski
foto: kadr z wideo

To ma być najszybsza hulajnoga elektryczna na świecie, i to na dodatek z udowadniającymi to papierami. Młody konstruktor zamierza udokumentować ustanawianie rekordu Polski, a jeśli zbierze się odpowiednio dużo funduszy, do sprawdzenia osiągów hulajnogi zostaną zaproszenie przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa.

Większość dostępnych komercyjnie elektrycznych hulajnóg nie pozwala przekroczyć 25 km/h – sprawia to, że podróżowanie nimi jest stateczne i długie. Wtajemniczeni wiedzą, że nie zawsze wynika to z niedostatku mocy napędzających pojazd silników elektrycznych – znane są przypadki, gdy po dokonaniu kilku zdawałoby się niewinnych przeróbek hulajnogi dostawały szału rozpęczały się do 70-80 km/h.

Sprzęt zaprojektowany przez Krzysztofa Michalskiego od początku powstawał z myślą o prędkości – dzięki temu twórcy udało się osiągnć na swojej hulajnodze prędkość 80 km/h. Na celowniku jest przekroczenie stówki – do tego jednak niezbędna jest pomoc i wsparcie ludzi dobrej woli.

foto: materiały prasowe

Polska superszybka hulajnoga elektryczna

"

Pojazd został zaprojektowany i zbudowany całkowicie przeze mnie. Rama stalowa obliczona pod kątem wytrzymałościowym. Koła pneumatyczne z lekkimi aluminiowymi felgami. Przednie zawieszenie własnego projektu zbudowane od podstaw z wykonaniem każdej części mechanizmu. Przeniesienie napędu przekładnią łańcuchową. Wykończenie podestu i osłon sztycy kierownicy drewnem mahoniowym. "

Zasięg konstruowanej hulajnogi ma wynosić 30 km, czas ładowania akumulatorów to 1,5 godziny.

"

Dokładnie na tej konstrukcji udało mi się osiągnąć prędkość 80km/h. Ale możliwości osprzętu są dużo większe. Chciałbym przekroczyć magiczną granicę 100km/h i z takim wynikiem ustanowić rekord Polski prędkości w jeździe na hulajnodze elektrycznej. Aby tego dokonać potrzebuję waszej pomocy. Muszę zbudować nową ramę z zupełnie inną geometrią, która zapewni stateczność i odpowiednie prowadzenie, a przez to bezpieczeństwo przy dużej prędkości. Ponadto konieczne jest zbudowanie nowej mocniejszej baterii i rozwiązanie problemu precyzyjnego sterowania. "

Zbiórka funduszy na materiały niezbędne do ulepszenia konstrukcji hulajnogi wystartowały w serwisie polakpotrafi.pl – dokończenie prac nas sprzętem wymaga 9 000 zł, na 19 dni przed końcem zbiórki udało się zebrać 1/3 tej kwoty.

Autor projektu liczy, że po zademonstrowaniu możliwości szybkiej elektrycznej hulajnogi uda się znaleźć przedsiębiorstwo zainteresowane jej masową produkcją.

Czym wolelibyście jeździć?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety