21.11.2017 12:43

Polska kupiła drony kamikaze

Jest ich tysiąc, mogą być wyposażone w głowice bojowe o różnych zastosowaniach (w tym termobaryczną), mieszczą się do plecaka i trafią na wyposażenie nawet Wojsk Obrony Terytorialnej. MON kupił amunicję krążącą stworzoną przez polską Grupę WB.

Polska kupiła drony kamikaze
foto: kadr z wideo

Koszt zakupu nie został zdradzony – wiadomo tylko, że kontrakt opiewa na nieco więcej, niż 100 mln złotych.

Dzięki zakupowi polskie wojsko będzie dysponować 100 zestawami po 10 dronów klasy Warmate – łącznie daje to 1000 sztuk. Zgodnie z zapisami porozumienia, pierwsze dostawy mają być zrealizowane jeszcze przed końcem 2017 roku.

Producent zapewni szkolenia dla żołnierzy oraz dostarczy zestawy treningowe.

Amunicja Krążąca Warmate to dzieło operującego w Ożarowie Mazowieckim WB Electronics. Drony z głowicami bojowymi działają w trybie kamikaze – mogą utrzymywać się w powietrzu i w razie wykrycia celu zaatakować dzięki przenoszonym głowicom bojowym.

Bezzałogowiec waży 5 kg, z czego 1 kg stanowi przenoszony ładunek. Długość drona to 1,1 m, rozpiętość skrzydeł wynosi 1,4 m. Warmate może utrzymywać się w powietrzu przez 30 minut, a zasięg sygnału sterowania dochodzi do 10 km.

Dron może osiągać prędkość 150 km/h. Pułap lotu to 30-200 metrów, przy czym maksymalnie dron może wznieść się na wysokość 500 metrów (ale nie wyżej, niż 3 km nad poziom morza). W akcji pokazano go przez chwilę z okazji podpisywania umowy:

W zależności od potrzeb, można go wyposażyć w głowicę obserwacyjną (przekazującą obraz do zwiadowcy), odłamkową (do zwalczania siły żywej), kumulacyjną (do przebijania pancerzy pojazdów) czy termobaryczną.

Drony mają trafić zarówno do oddziałów wojsk specjalnych, jak i WOT. Pomysłem na amunicję krążącą jest wykorzystanie jej w rojach – duża liczba bezzałogowców ma szansę przeciążyć system obrony przeciwlotniczej przeciwnika i siać zniszczenie i pożogę.

Dostawy sprzętu mają zakończyć się w 2018 roku.

Co sądzicie o dronach kamikaze?

Dron - podstawowe funkcje

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety