20.05.2016 12:26

Polskie okulary Parsee pomogą niewidomym

Okulary Parsee pomogą niewidomym i niedowidzącym poruszać się po świecie – będą opowiadać, kto i co znajduje się w polu widzenia kamery oraz przeczytają książkę i gazetę. Zastosowane rozwiązania techniczne powstają w całości w Warszawie.

Polskie okulary Parsee pomogą niewidomym
foto: kadr z wideo

Możliwości okularów Parsee mają być naprawdę imponujące – wbudowana w wykonane metodą druku 3D oprawki kamera rejestruje po naciśnięciu przycisku obraz i wysyła go do analizy przez zainstalowaną na smartfonie aplikację.

Ta w przeciągu sekundy jest w stanie rozpoznać i opisać, co zostało uwiecznione na wykonanym zdjęciu. Program udostępnia 4 tryby działania (w przyszłości jej działanie ma być zautomatyzowane) – może podawać ile osób znajduje się w pobliżu oraz wskazać, które z nich są znane noszącej okulary osobie na podstawie wprowadzonego wcześniej zdjęcia.

Aplikacja może także opisywać znajdujące się w pobliżu przedmioty, wskazywać jakiego są koloru oraz działać jako lektor czytający dla noszącej Parsee osoby książki lub gazety. Oprogramowanie i sprzęt zostały stworzone przez programistów w Warszawie – zespół czeka na przyznanie odpowiednich patentów.

Prace nad zestawem rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku – twórcy wykonali prototyp okularów i konsultowali jego działanie z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Jak zdradził serwisowi Antyradio.pl Bartosz Trzciński – członek zespołu tworzącego gadżet - docelowy wygląd urządzenia ma się zmienić. Parsee będą smuklejsze, a wbudowana elektronika zostanie zminiaturyzowana.

"

Chcemy pokazać ludziom, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii naprawdę mogą pomóc osobom potrzebującym. Zależy nam też na sprawieniu, żeby osoby niewidome i niedowidzący miały jak najłatwiejszy dostęp do naszego rozwiązania za darmo - stąd cała kampania crowdfundingowa, działania mające na celu pozyskanie sponsorów i rozmowy z organizacjami państwowymi oraz OPP. "

Autorzy podzielili się także filmem z pierwszego udanego testu okularów.

Aplikacja może opisywać świat w dowolnie wybranym języku – wśród nich znajdzie się też oczywiście ojczysty polski. Na Indiegogo trwa właśnie zbiórka funduszy na dalsze finansowanie badań oraz rozpoczęcie produkcji.

Okulary Parsee zostały wycenione na 199 dolarów – wpłacając tę kwotę, można zgłosić chęć otrzymania zestawu dla siebie bądź przekazania ich osobie potrzebującej. Twórcy gadżetu działają jako organizacja non-profit – po dopracowaniu konstrukcji okulary będą rozdawane za darmo osobom, którym mogą ułatwić życie.

Konstruktorzy okularów podkreślają, że ich wynalazek nie tylko pomoże lepiej funkcjonować w świecie osobom niewidzącym, ale umożliwi dostrzeganie jego piękna w sposób wcześniej dla nich niedostępny.

Projekt Parsee chce zebrać 25 000 dolarów – najniższa możliwa do wpłacenia kwota to 1 dolar. Okulary mają być gotowe pod koniec 2017 roku.

Pomożecie?

Najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne dla mężczyzn

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety