31.07.2017 14:45

Robot łamie szyfr do sejfu skuteczniej od przestępców

Nie tylko ludzie parający się uczciwą pracą muszą obawiać się konkurencji ze strony robotów – za jedyne 200 dolarów hakerzy stworzyli robota, który w pół godziny odgaduje kombinację otwierającą sejf.

Robot łamie szyfr do sejfu skuteczniej od przestępców
foto: kadr z wideo

Konstrukcja została zaprezentowana na żywo podczas Def Con 25 w Las Vegas. Na potrzeby pokazu zakupiono specjalnie nowy sejf – robot jest wyspecjalizowany w otwieraniu jednego modelu, jednak dzięki możliwości wymiany drukowanych w 3D końcówek można do dostosować do praktycznie każdego sprzętu.

Sejf użyty do demonstracji ma około miliona możliwych kombinacji – mimo to robotowi udało się przełamać zabezpieczenia w niecałe pół godziny. Człowiek sprawdzający poszczególne kombinacje musiałby poświęcić na to 4 miesiące – zakładając, że nie robiłby przy tym żadnych przerw.

Oczekiwanie na otworzenie sejfu trwało nieco dłużej, niż spodziewali się twórcy robota – we wcześniejszych testach na innym modelu radził on sobie w czasie poniżej 20 minut.

Robot przywiera do drzwiczek sejfu magnetycznie, a następnie robi pomiary podczas przekręcania pokrętła. W ten sposób jest w stanie wykryć ostatnią z trzech liczba wchodzących w skład kombinacji otwierającej – jak wykryli autorzy robota, wcięcie odpowiadające prawidłowej liczbie jest nieco szersze od pozostałych.

W ten sposób liczba kombinacji do sprawdzenia jest obniżana do około 100 000. W tym momencie wykorzystywana jest inna cecha sejfów, zaprojektowana by uprościć nieco życie użytkownikiem – tolerancja przy ustawianiu pokrętła.

Jeśli liczba obecne w kombinacji otwierającej sejf to 66, równie skuteczne będzie ustawienie 65 i 67 – oznacza to, ze zamiast sprawdzać wszystkie liczby po kolei, wystarczy ustawić co trzecią. W ten sposób liczba kombinacji do sprawdzenia redukowana jest do 1089 (33 liczby na miejscu pierwszy i 33 liczby na miejscu drugim).

Robot został zbudowany z ogólnodostępnych części – wykorzystano między innymi Arduino. Kształt manipulatorów musiał być zaprojektowany indywidualnie i wydrukowany na drukarce 3D.

Robot powstał, bo jego twórca otrzymał w prezencie urodzinowym zamknięty sejf i chciał dowiedzieć się, co znajduje się w środku.

Twórcy robota uspokajają, że nie jest on zdolny do włamywania się do domów i dokonywania kradzieży. Są też zdania, że stworzenie analogicznego urządzenia przez przestępców będzie trudne, gdyż wymagało specyficznej wiedzy i umiejętności.

Nie należy więc spodziewać się wejścia robotów na drogę zła i występków – jeśli już się czegoś obawiać, to rewolucyjnych zmian na rynku dokonywanych przez Sztuczną Inteligencję. Jak oszacowali specjaliści, 85% zawodów, w których będą pracować ludzie w 2030 roku, jeszcze nie istnieje.

Myślicie, że roboty zabiorą Wam pracę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Gadżety