27.11.2019 13:34

Rosyjskie krowy będą się paść na wirtualnych łąkach

Zamiast smutnej rosyjskiej rzeczywistości krowy mleczne dzięki specjalnym goglom Virtual Reality będą widzieć słoneczne, zielone łąki. Ma to poprawić samopoczucie zwierząt i zwiększyć ilość oraz jakość mleka.

krowa w goglach VR
foto: materiały prasowe msh.mosreg.ru

Wirtualna rzeczywistość nie zdążyła jeszcze na dobre trafić pod strzechy mieszkań, a już zadomawia się w oborach. Rosyjscy naukowcy wpadli na pomysł, żeby poprawiać dobrostan hodowanych zwierząt przez wysłanie ich do sztucznego świata.

Gogle VR zaprojektowano oczywiście specjalnie dla krów, uwzględniając ich anatomię i fizjologię. Sprzęt powstał dzięki połączonym siłom lekarzy weterynarii, specjalistów IT oraz pracowników zakładu w Kranosgórsku, gdzie wypróbowano wynalazek w praktyce.

switch
switch
Przeczytaj także Nintendo po 24 latach wraca do na rynek wirtualnej rzeczywistości

Krowie okulary Virtual Reality uwzględniają zarówno inne niż u ludzi rozmieszczenie oczu, a także odmienny zakres widzenia. Zwierzęta mają czulszy wzrok w zakresie czerwieni, gorzej postrzegają za to kolory zielony i niebieski.

Krowy w goglach Virtual Reality. Zamiast odrapanych obór widzą słoneczne łąki

Eksperymentu dogląda rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności. Już pierwsze rezultaty wysyłania krów na wirtualne łąki wyglądają obiecująco: opiekunowie zwierząt stwierdzili, że stały się one spokojniejsze, a w stadzie zaczęła panować bardziej pozytywna atmosfera.

gogle_vr_krowy_02

Długookresowe badania pokażą, czy hipoteza dotycząca związku między zwiększeniem szczęśliwości krów a ilością i jakością pozyskiwanego mleka ma pokrycie w rzeczywistości.

Rosjanie nie zdradzili szczegółów technicznych swojego wynalazku. Gogle muszą być z oczywistych względów większe, niż w przypadku identycznych urządzeń dla ludzi. W środku może więc znajdować się tablet, a nie smartfon, odmienna jest także optyka.

Jeśli eksperyment się powiedzie, gogle wirtualnej rzeczywistości mogą być zalecanym wyposażeniem obór.

Zobacz także: Wirtualna rzeczywistość pomaga pokonać lęki 

Co sądzicie o takim pomyśle?

Tagi: Gadżety