20.03.2017 10:06

Sony kończy produkcję PS3

Trzecia generacja konsoli Sony miała swoją premierę jeszcze w 2006 roku - po ponad 10 latach produkcji Japończycy uznali, że pora pożegnać się ze sprzętem.

Sony kończy produkcję PS3
foto: kadr z wideo

Informacje o zakończeniu produkcji pochodzą od partnerów handlowych producenta. Na oficjalnej japońskiej stronie Sony można także zobaczyć, że sprzedaż ma być prowadzona do końca zapasów magazynowych.

Produkcja PS3 prowadzona była nawet mimo pokazania następcy konsoli - modelu PlayStation 4 (który pod koniec 2016 roku doczekał się odświeżenia w postaci wersji Pro). Na sprzęt poprzedniej generacji cały czas pokazywały się nowe gry (chociaż były to rzadkie przypadki), właściciele konsoli mogli także liczyć na promocje w PlayStation Plus.

W sprzedaży od 2012 roku znajdował się tylko jedna wersja PlayStation 3 - model super slim z dyskiem 500 GB oraz napędem Blu-ray kryjącym się pod przesuwaną klapką. Japońska cena takiej konfiguracji to około 990 zł.

PlayStation 3 zapisało się w historii między innymi przyczynieniem się do popularyzacji formatu Blu-ray - Microsoft forsował standard HD DVD. Sony postawiło także na dostęp do usług online poprzez Playstation Network.

Sporą ciekawostką był opracowany we współpracy z IBM i Toshibą procesor Cell, wyróżniający się oryginalną architekturą. Układ miał być stosowany nie tylko w konsoli PlayStation 3 - jego okrojona wersja trafiła do multimedialnych laptopów Toshiby, które jednak nie zdołały zrobić furory na rynku.

Według szacunków, na całym świecie sprzedało się ponad 86 milionów konsol PS3, co daje jej 6 miejsce w historii (wyprzedzają ją między innymi wcześniejsze inkarnacje PlayStation).

Sony od samego początku deklarowało, że konsola będzie mieć 10-letni cykl życia - jak widać, obietnicę udało się spełnić nawet z nawiązką.

Która generacja konsoli PlayStation jest według Was najlepsza?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety