17.01.2019 13:23

Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, czy Twój związek się rozpadnie. I kiedy zbliża się kłótnia

W eksperymencie przeprowadzonym przez naukowców z University of Kent okazało się, że sztuczna inteligencja rozumie zawiłości ludzkich związków lepiej, niż psychologowie. 

Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, czy Twój związek się rozpadnie. I kiedy zbliża się kłótnia
foto: materiały prasowe

Sztuczna inteligencja potrafi znaleźć w danych zależności, które ludziom uciekają. Pokazał to już kilka lat temu Facebook, który pochwalił się, że na podstawie historii rozmów i interakcji potrafi przewidzieć, że ludzie się w sobie zakochują, zanim oni sami się o tym zorientują.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców udowodnił, że dzięki algorytmom można się także dowiedzieć o tym, że koniec miłości jest bliski.

Pracownicy uniwersytetu użyli nagrań z sesji terapeutycznych 134 par, nagranych w przeciągu dwóch lat. Sztuczna inteligencja dostała do analizy pliki audio i mogła zapoznać się z treścią prowadzonych rozmów oraz z intonacją głosu. Przedstawiono jej także podstawowe informacje o monitorowanych parach.

Te same informacje zyskali ludzcy specjaliści. Psychologowie i sztuczna inteligencja typowali na postawie dostępnych im informacji, czy związek udało się uratować, czy też doszło do rozstania.

Sztuczna inteligencja diagnozuje problemy w związku skuteczniej, niż psychologowie

Wyniki typowania porównano z rzeczywistymi danymi. Okazało się, że minimalnie lepsza w diagnozowaniu problemów w związkach jest sztuczna inteligencja – miała rację w 79,3% przypadków. Ludzie byli w stanie przewidzieć przyszłość danej pary ze skutecznością wynoszącą 75,6%.

Sztuczna inteligencja uzyskałaby zapewne znacznie lepsze wyniki, gdyby mogła badać także analizować mimikę i zachowanie obserwowanych osób.

Do sprawy można podejść także w inny sposób – analizując dane biometryczne. Na A&M University stworzono urządzenie, które wygląda jak zwykła opaska fitnesowa – zamiast jednak mierzenia aktywności fizycznej, badane są dane o nastroju użytkownika.

Do eksperymentu zaproszono 34 pary – opaski badały tętno, wydzielanie potu i analizowały mowę. Wyposażona w te informacje sztuczna inteligencja była w stanie przewidzieć nadchodzenie kłótni w 79,3% zdarzeń. Przypadek?

Komu wierzylibyście bardziej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety