25.05.2017 13:51

Ta koszulka naprawdę oddycha

Oddychające koszulki są na rynku już od lat – nie było jednak jeszcze takiej, która traktowałaby to dosłownie.

Ta koszulka naprawdę oddycha
foto: Wang et al., Sci. Adv. 2017, CC BY-NC 4.0

Tej koszulki nie ma jeszcze w sprzedaży – to prototyp stworzony przez naukowców z MIT.

Ubranie reaguje na ciepło ciała – jeśli temperatura wzrośnie, na przykład na skutek wysiłku fizycznego, otwierane są wbudowane otwory wentylacyjne.

Za działanie mechanizmu odpowiedzialne są bakterie – naukowcy wyselekcjonowali mikroby reagujące mocno na zmiany w wilgotności. Gdy ćwiczący zaczyna się pocić, reakcja bakterii otwiera klapy wielkości palca, umożliwiając lepszą wentylację.

Podczas testów przeprowadzonych przez naukowców otwory wentylacyjne zaczynały otwierać się około 5 minut po rozpoczęciu intensywnych ćwiczeń. Pomagało to obniżyć temperaturę akurat w momencie, gdy ćwiczący zaczynał odczuwać uczucie gorąca.

Uplasowanie wtórów nie jest przypadkowe – projektanci użyli map cieplnych ciała, żeby umieścić je w miejscach, w których będą najwydajniejsze.

Mikroby zawiadujące pracą otwierania i zamykania wentylacji są nieszkodliwe dla ludzi – także w przypadku ich wchłonięcia do ciała.

W pracach nad projektem pomagał New Balance, możliwe więc, że w przyszłości żyjąca odzież funkcyjna pojawi się w sklepach.

Oprócz koszulki z wentylacją stworzono także prototyp pracującego na podobnej zasadzie buta, pozwalającego ochłodzić stopę. Inne pomysły naukowców to zastosowanie fluorescencyjnych mikroorganizmów święcących podczas ćwiczenia w ciemnościach oraz bakterii, które emitowałyby własny zapach niwelując wyczuwanie potu.

Nosilibyście taką żywą oddychającą koszulkę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Gadżety