07.02.2019 16:38

W poznańskim bloku wybuchła hulajnoga elektryczna. Siła eksplozji wybiła szyby

Wielki huk i brzdęk wybijanych szyb usłyszeli Poznaniacy mieszkający w bloku przy ul. Gorczyczewskiego – interweniująca straż pożarna poinformowała, że doszło do wybuchu elektrycznej hulajnogi.

hulajnoga elektryczne
foto: kadr z wideo

Dokładne okoliczności zdarzenia nie są jeszcze znane – pojawiły się sugestie, że do eksplozji doszło podczas ładowania akumulatorów.

O tym, jak niebezpieczne potrafią być ogniwa przekonali się boleśnie producenci smartfonów – Smasung musiał wycofać ze sprzedaży całą linię telefonów po tym, gdy wbudowany akumulator przegrzewał się i ulegał samozapłonowi, podobne zdarzenia (w jednostkowych przypadkach) raportowali także właściciele telefonów Apple.

Akumulatory stosowane w hulajnogach elektrycznych mają znacznie większą pojemność – teoretycznie potrafią więc być znacznie bardziej niebezpieczne.

Zobacz także: >> Sklep Apple ewakuowany po wybuchu <<

Eksplozja hulajnogi elektrycznej w Poznaniu

Straż pożarna podaje, że do wybuchu doszło w pomieszczeniu serwisu – nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że był to punk napraw, w którym zajmowano się akurat (nie wiadomo, czy ładowano, czy naprawiano) prywatną hulajnogą.

Marki pojazdu nie udało się ustalić – wiadomo na pewno, że nie była to hulajnoga elektryczna należąca do sieci wypożyczalni.

Podmuch eksplozji wybił szyby w pomieszczeniu, z którego zaczął wydobywać się czarny dym. Będący rezultatem zdarzenia mały pożar udało się szybko opanować i ugasić. Podobne wydarzenie udało się uwiecznić na wideo:

Straż pożarna uspokaja, że nie było potrzeby ewakuowania budynku – mieszkańcy bloku będą patrzyć na działanie serwisu zupełnie innym wzrokiem.

Rowery i hulajnogi elektryczne to przyszłość transportu miejskiego – takiego zdania jest Uber, którego pojazdy marki Jump projektowane są w Polsce. Przedsiębiorstwo zapowiedziało, że zainwestuje w naszym kraju dziesiątki milionów złotych w rozwój pierwszego poza USA centrum badawczego.

Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce. Powstają w nim nowe pojazdy
Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce. Powstają w nim nowe pojazdy
Przeczytaj także Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce. Powstają w nim nowe pojazdy

Uber przyznał że już teraz widzi, że przejazdy elektrycznymi rowerami i hulajnogami są popularniejsze na krótszych dystansach, niż korzystanie z podwózki samochodem.

Potwierdzają to nasze testy, w których elektryczna hulajnoga okazała się być najbardziej praktycznym i najszybszym pojazdem osobistym do miasta.

Na czym wolelibyście jeździć?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety