18.02.2019 11:17

Warszawa zarekwirowała 83 hulajnogi elektryczne zostawione przez wypożyczających na chodniku

Elektryczne hulajnogi Lime stały się powszechnym widokiem w Warszawie – charakterystyczne, biało-zielone pojazdy na dobrze zagościły na chodnikach. Tyle tylko, że korzystający pozostawiają je chaotycznie, często zostawiając przewrócone. Miasto mówi, że to niebezpieczne i na to zgody nie ma.

hulajnogi Lime
foto: Michał Tomaszkiewicz, Antyradio.pl

Hulajnogi elektryczne to przyszłość miejskiego transportu – oficjalnie mówi to Uber, który przyznał, że spora część krótszych kursów samochodem ustąpiła już samodzielnym przejazdom rowerowym i na hulajnogach.

Z tego powodu Uber zainwestował w Jump, przejmując polskiego producenta rowerów elektrycznych i zapowiadając stworzenie w Krakowie także elektrycznych hulajnóg.

Małe, zwrotne i szybkie pojazdy osobiste doskonale sprawdzają się w mieście – wypożyczalnie, takie jak Lime, zachęcają do korzystania zapewniając, że hulajnogę można po prostu wziąć z chodnika i zostawić w miejscu, do którego się dojechało, tak by mógł z niej skorzystać następny klient.

Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce. Powstają w nim nowe pojazdy
Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce. Powstają w nim nowe pojazdy
Przeczytaj także Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce. Powstają w nim nowe pojazdy

Warszawa zarekwirowała 83 hulajnogi elektryczne Lime

W praktyce okazało się, że część jeżdżących hulajnogami elektrycznymi nie dorosła jeszcze do korzystania z nich w odpowiedzialny sposób – pojazdy Lime często można było zobaczyć porzucone w problematycznych miejscach, a także po prostu przewrócone.

Zarząd Dróg Miejskich postanowił coś z tym zrobić i zaczęło rekwirować pojazdy, które mogły stwarzać zagrożenie dla pieszych.

"

Na razie mamy na stanie 83 hulajnogi. Leżały na chodnikach, a nie wydaliśmy firmie Lime zgody na zajęcie pasa drogowego. Właściciel na nasze wezwanie ich nie usunął, więc zgodnie z przepisami usuwamy je jako mienie porzucone bądź zagrażające bezpieczeństwu. I zgodnie z uchwałą rady miasta naliczamy kary za zajęcie pasa drogowego. "

ZDM podkreśla, że nie ma nić przeciwko hulajnogom i popiera ideę zastąpienia samochodów małymi, bardziej ekologicznymi pojazdami – nie mogą one jednak niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Zobacz także: >> Hakerzy mogą zdalnie przejąć kontrolę nad elektryczną hulajnogą <<

Na problem pozostawianych byle gdzie hulajnóg elektrycznych zwracał już wcześniej uwagę Polski Związek Niewidomych.

PZN przekonuje, że dla osób niewidomych i słabowidzących leżąca na chodniku przeszkoda – na przykład hulajnoga elektryczna – stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Problem z korzystania z chodnika zablokowanego przez leżące pojazdy mogą mieć także rodziny prowadzące wózki z dzieckiem.

Zarekwirowanych hulajnóg Lime jeszcze nie odzyskało – ZDM zażądał od wypożyczalni dowodu własności oraz zaświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Trafiacie na przewrócone hulajnogi na mieście?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety