23.11.2016 10:32

Wasze słuchawki mogą Was podsłuchiwać

Naukowcy zademonstrowali prosty sposób na używanie słuchawek – a w sprzyjających okolicznościach także głośników – do nagrywania dźwięków z otoczenia. Metoda działa pomimo tego, że sprzęt podłączony jest do gniazda wyjściowego.

Wasze słuchawki mogą Was podsłuchiwać
foto: kadr z wideo

Oprogramowanie pozwalające na podsłuchiwanie poprzez gniazdo słuchawek – nie będące przy tym jednocześnie wejściem na mikrofon – nazwano SPEAKE(a)R. Zagrożeni mogą czuć się właściciele większości komputerów stacjonarnych oraz laptopów – zarówno pracujących pod kontrolą Windows, jak i Mac OS X.

Aplikacja służy tylko do celów demonstracyjnych, naukowcy ostrzegają jednak, że ich pomysł może zostać wykorzystany przez twórców złośliwego oprogramowania i używany do faktycznego szpiegowania użytkowników.

Skuteczność działania programu SPEAKE(a)R została zademonstrowana na krótkim nagraniu.

Jak widać, głos rejestrowany był nie tylko po wyłączeniu mikrofonu, ale także po fizycznym rozłączeniu go z komputerem – służyły do tego znajdujące się na biurku słuchawki.

W jaki sposób działa SPEAKE(a)R? Naukowcy wykorzystali funkcję oferowaną przez sterowniki układów dźwiękowych RealTek, pozwalającą na zmianę funkcji wykonywanej przez dane gniazdo. Program zmienia po prostu przeznaczenie wyjścia słuchawkowego na wejście mikrofonu i rejestruje zdobywane w ten sposób dane.

Z pomiarów wykonanych przez badaczy wynika, że słuchawki mogą skutecznie rejestrować dźwięk z otoczenia o promieniu 6 metrów.

RealTek stworzył jedne z najczęściej wykorzystywanych układów dźwiękowych – można je spotkać na zdecydowanej większości płyt głównych komputerów stacjonarnych i przenośnych. Ponieważ wykorzystana funkcja została przez projektantów umieszczona celowo, obrona przed tego typu atakiem nie będzie łatwa.

Słuchacie muzyki przez słuchawki czy głośniki?

Ciekawe słuchawki bluetooth

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety