20.05.2016 10:34

Wydajesz za dużo? Dostaniesz prądem

Ta inteligentna opaska jest inna niż wszystkie – zamiast zdrowia, monitoruje kondycję waszych finansów. I – dosłownie – da Wam po rękach, jeśli wpadniecie w szał zakupów.

Wydajesz za dużo? Dostaniesz prądem
foto: kadr z wideo

Interwencja będzie doskonale odczuwalna, jako że opaska jest w stanie kopnąć prądem o napięciu 255 V (na szczęście o niskim natężeniu, dzięki czemu nie ma zagrożenia dla zdrowia ani życia noszącego).

Aplikacja zarządzająca pozwala podłączyć się do konta bankowego (ma to być zupełnie bezpieczne, aczkolwiek powinno zapalić lampkę ostrzegawczą – o ile nie zrobiło tego jeszcze kopanie prądem) i sprawdzać jego stan. Jeśli zniknie z niego kwota przekraczająca wyznaczony limit – opaska da o tym znać wspomnianymi 255 voltami. Aplikacja potrafi także sterować funkcjami inteligentnego domu i po wyparowaniu z monitorowanego rachunku zbyt dużej kwoty włączać tryb energooszczędny.

Twórcy rozwiązania, Intelligent Environments, współpracują z bankami i opracowują na ich potrzeby systemy informatyczne. Jak na razie jednak żadna z instytucji finansowych nie zdecydowała się na zaoferowane swoim klientom opaski. Wątpliwości nie są raczej dyktowane traktowaniem klientów prądem.

Pomysłodawcy stosowania tak brutalnej metody dyscyplinowania użytkowników przekonują, że pieniądze stały się dla wielu osób niedostrzegalne - karty płatnicze, szybkie przelewy bankowe czy możliwość zapłacenia za towar lub usługę przez zbliżenie do terminala telefonu komórkowego nie dają w żaden sposób odczuć wydatków.

Pilnowanie finansów to nowe zastosowanie dla gadżetu stworzonego przez Pavloka – inteligentna opaska została po raz pierwszy zaprezentowana w 2014 roku. Ideą przyświecającą jej powstaniu była chęć wyrobienia w użytkownikach odpowiednich nawyków i odruchów przez wystawianie na negatywne bodźce.

Wśród pierwszych zastosowań gadżetu znalazła się rola budzika oraz – co nawet bardziej przerażające – zapobieganie prokrastynacji podczas przeglądania internetu. Twórcy opaski Pavlok wspominają także o możliwości szokowego wspomagania rzucania palenia, konsumowania niezdrowej żywności (wykrywane jest zbliżanie się do fast foodów) czy obgryzania paznokci.

Na liście zastosowań nie znalazła się opcja rażenia prądem po wykryciu użycia niecenzuralnego słowa – taki scenariusz jednak także jest możliwy, jako że dostęp do funkcji opaski można dać znajomym, którzy sami będą decydować o wymierzeniu kary za zawiedzenie nadziei na poprawę zachowania.

foto: materiały prasowe

Szok elektryczny to najbardziej radykalny sposób na skarcenie użytkownika za złe zachowanie – opaska potrafi także wydawać dźwięki oraz wibrować.

Czy macie nawyk, który chcielibyście wypalić prądem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety