19.07.2016 10:09

Xbox One S - polska data premiery i ceny

2 sierpnia 2016 odświeżona konsola Microsoftu trafi do sprzedaży w Polsce. Mimo zmniejszenia gabarytów udało się zwiększyć możliwości Xbox One – wersja „S” będzie mogła generować obraz o rozdzielczości 4K. Jest jednak haczyk.

Xbox One S - polska data premiery i ceny
foto: materiały prasowe

Nowa wersja konsoli Microsoft bez problemu poradzi sobie z odgrywanie filmów UHD z nośnika Blu-ray oraz odtwarzanych strumieniowo przez internet. Na lekki zawód muszą jednak przygotować się osoby, które liczyły na możliwość grania w tej rozdzielczości.

Xbox One S ma co prawda dawać możliwość wyprowadzenia sygnału 4K podczas korzystania z gier, będzie to jednak tylko sztuczne podbicie rozdzielczości Full HD na zasadzie podobnej, jak powiększenie cyfrowej fotografii. Jakość obrazu w tym trybie nie będzie więc porażająca.

Na prawdziwe 4K w grach trzeba poczekać do następnej konsoli Microsoftu, znanej obecnie jako „Project Scorpio”.

Na pocieszenie gracze otrzymują możliwość uruchamiania gier z wykorzystaniem technologii HDR, czyli High Dynamic Range. Zwiększa ona nasycenie liczbę kolorów widocznych na ekranie, co w rezultacie daje lepszą grafikę.

W Polsce Xbox One S dostępny będzie w 3 wersjach różniących się pojemnością wbudowanego dysku twardego:

  • 1399 zł – dysk twardy 500 GB
  • 1599 zł – dysk twardy 1 TB
  • 1849 zł – dysk twardy 2 TB i podstawka do pionowego ustawienia konsoli

Co ciekawe, najtańszy Xbox One S kosztuje mniej, niż oferowane przez Microsoft w Polsce używane (i odświeżone) wersje konsoli przed modernizacją.

W pudełku znajdą się:

  • Xbox One S
  • zmodyfikowany bezprzewodowy kontroler
  • przewód HDMI
  • przewód zasilający
  • 14-dniowa wersja próbna konta Xbox Live Gold
  • podstawka (do ustawienia konsoli w pozycji pionowej)

Obsługa obrazu 4K i tryb HDR to nie jedyne nowości związane z Xbox One S. Uaktualniona konsola jest o 40% mniejsza od swojego pierwowzoru, a mimo to inżynierom udało się zmieścić w środku także zasilacz.

Lekkiej kosmetyce poddano pada – dodano między innymi specjalną, antypoślizgową powłokę. Zasięg sygnału bezprzewodowego zwiększono dwukrotnie i dodano obsługę Bluetooth.

Na froncie konsoli znalazł się jeden z 3 portów USB – usunięto za to gniazdo Kinecta (podłączenie go do konsoli Xbox One S będzie wymagało użycia przelotki). Jak się okazało, czujnik podczerwieni okazał się być także nadajnikiem – Microsoft obiecuje, że za pomocą konsoli można będzie sterować zdalnie domowym sprzętem RTV (co w praktyce oznacza możliwość włączania i wyłączania go razem z Xboksem).

Na miłośników Gears of War czeka niespodzianka – już we wrześniu ma się pojawić w sprzedaży limitowany Xbox One S nawiązujący wyglądem do tego właśnie tytułu. Za 1999 zł otrzymamy najmocniejszą wersję zdobionej konsoli, grę Gears of War 4 oraz Przepustkę Sezonową.

Warto będzie kupić Xbox One S?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety Microsoft