12.12.2016 12:17

Zwinne palce naładują smartfona dotykiem

Już niedługo sprawność w operowaniu palcami będzie można rozpoznać po stopniu naładowaniu akumulatora w smartfonie – naukowcy opracowali sposób pozyskiwania energii z dotykania wyświetlacza telefonu.

Zwinne palce naładują smartfona dotykiem
foto: materiały prasowe

FENG (Ferroelectric Nanogenerator) został z sukcesami przetestowany przez badaczy z MSU (Michigan State University). Wykorzystując tylko i wyłącznie siłę nacisku, udało się zasilić między innymi ekran LCD, zestaw 20 diod LED oraz elastyczną klawiaturę.

Ta ostatnia nie wymagała podłączenia do żadnego źródła zasilania, żeby przekazywać do komputera informacje o naciskanych klawiszach – wystarczał sam fakt wciśnięcia wybranej litery.

Na filmie udostępnionym przez naukowców widać, jak naciskanie dłonią specjalnej membrany powoduje natychmiastowe zaświecenie się diod:

Widać na nim, że jak na razie wymagane są dość energiczne ruchy ręką – korzystanie z ekranu smartfona, który nie wymaga tak dużego nacisku do działania, przyniesie zapewne mniejsze ilości energii.

Z drugiej strony, telefon towarzyszy nam niemal wszędzie, a korzystamy z niego częściej, niż można się by tego spodziewać – co dowiodło badanie pokazujące, jak często „palcujemy” każdego dnia nasze smartfony. Nawet wstrzemięźliwi użytkownicy wyglądają na uzależnionych.

Twórcy systemu snują fantastycznie optymistyczne wizje skuteczności nanogeneratora – o ładowarkach mamy praktycznie zapomnieć:

"

Przewidujemy, że stosunkowo niedługo będziemy mogli korzystać ze smartfona przez cały tydzień bez konieczności uzupełniania energii – będziemy ją generować podczas ruszania się. "

Jedną z najbardziej obiecujących możliwości zastosowania FENG jest umieszczenie materiału w podeszwie buta, dzięki czemu świeża porcja energii byłaby generowana przy każdym kroku.

Takie rozwiązanie pokazali już badacze z Wisconsin – przy czym ich ukryty w bucie generator został skonstruowany zupełnie odmiennie.

Macie palce wystarczająco zwinne do ładowania Waszych smartfonów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety