21.04.2017 17:55

30 kwietnia 2017 cdp.pl wykasuje Wasze gry

30 kwietnia 2017  wszystkie gry, książki i filmy zakupione w cdp.pl przestaną być dostępne. Albo zdążycie je wszystkie pobrać na dysk, albo możecie się z nimi pożegnać.

30 kwietnia 2017 cdp.pl wykasuje Wasze gry
foto: zrzut ekranu

Cdp.pl – jak sama nazwa wskazuje, sklep internetowy (a także dystrybutor) przez lata związany z CD Projekt – w marcu 2017 roku został przejęty przez Merlina. Przedmiotem transakcji była tylko część składająca się na sklep online – nie zdecydowano się na zakup części zajmującej się dystrybucją gier i filmów.

21 kwietnia 2017 roku klienci, którzy dokonali zakupów w cdp.pl otrzymali od sklepu wiadomość zatytułowaną „Pobierz produkty z wirtualnej półki!”. Można ją łatwo przegapić wśród innych komunikatów.

Aktualizacja: cdp.pl wysłało kolejnego maila, tym razem zatytułowanego „Wirtualna Półka cały czas dostępna!”. Szczegóły na końcu artykułu.

Z treści wiadomości wynika, że usługa wirtualnych półek zostanie wyłączona 30 kwietnia 2017 roku – jeśli nie ściągnie się do tego terminu wszystkich zakupionych dóbr, bezpowrotnie straci się do nich dostęp.

foto: zrzut ekranu

W schowku na cdp.pl znajdują się wszystkie zakupione przez lata funkcjonowania sklepu gry, książki, audiobooki i filmy. Mowa jest więc często o dziesiątkach i setkach GB, a jeśli ktoś nie stronił od zakupów – jego kolekcja może mieć objętość liczoną w TB.

Co sądzicie o decyzji cdp.pl?

Na pobranie wersji instalacyjnych oprogramowania, e-booków oraz filmów klienci otrzymali tylko 9 dni. To mało czasu, żeby ocalić kolekcje warte czasami kilka tysięcy złotych – nie tylko ze względu na objętość kolekcji, lecz także rozdrobnienie plików. Edycje kolekcjonerskie gier oferują często dziesiątki dodatków, z których każdy trzeba pobrać oddzielnie.

Zakupione dobra, których nie uda się pobrać na czas, zostaną utracone – chyba, że nowy właściciel cdp.pl postanowi przedłużyć termin udostępniania należących do klientów zakupów.

Zdarzenie pokazuje największy problem z dystrybucją cyfrową – możliwość utraty dostępu do plików umożliwiających konsumowanie zakupionej licencji na użytkowanie.

Podobne problemy przeżywali wcześniej Anglicy – z tamtejszego rynku wycofał się NOOK, a użytkownicy utracili dostęp do zakupionych za jego pośrednictwem e-booków.

Jak dużo macie do ściągania z cdp.pl?

Aktualizacja: cdp.pl rozesłało wiadomość z przeprosinami i informacją, że pierwotny komunikat został wysłany przez pomyłkę:

foto: zrzut ekranu

Wygląda więc na to, że produkty w wersji cyfrowej zakupione w cdp.pl nie znikną po 30 kwietnia 2017.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry