18.05.2018 10:54

Aplikacja Steam Link pozwala grać w tytuły ze Steama na smartfonie

Valve opublikowało wersję beta aplikacji Steam Link, umożliwiającej granie w tytuły z biblioteki Steam wprost na ekranie smartfona. Przy sprzyjających wiatrach można wyciągnąć nawet 4k w 60 klatkach na sekundę – i nie trzeba wcale do tego smartfona gamingowego.

aplikacja Steam Link
foto: materiały prasowe

Steam jest jedną z najważniejszych na świecie platform dystrybucji cyfrowej gier – dzieło Valve jest tak popularne, że dla wielu producentów możliwość zamieszczenia w wirtualnym sklepie swojej gry jest równoznaczna z „być albo nie być”.

Administratorzy Steam mają na swoich barkach ogromną odpowiedzialność – muszą pilnować, żeby wszystko działało jak należy (a użytkowników są miliony), oraz żeby informacjom publikowanym na platformie można było całkowicie ufać.

Dlatego też gdy okazało się, że szef polskiego studia stworzył fałszywe konta tylko po to, żeby kupić swoją grę i wystawić jej pochlebne recenzje, Valve podjął surową decyzję usuwające z biblioteki wszystkie stworzone prze dewelopera gry i definitywnie kończąc współpracę.

Dbanie o przejrzystość publikowanych informacji to nie jedyne zajęcia, jakie miało Valve w związku ze Steamem – na Google Play pojawiła się właśnie wersja beta aplikacji Steam Link, umożliwiającej granie w posiadane tytuły wprost na ekranie swojego smartfona. Jeśli brzmi to zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe, to macie rację – jest w tym wszystkim spoty haczyk.

Steam Link już na Google Play

Moc obliczeniowa smartfonów jest zbyt mała, żeby móc uruchomić na nim gry ze Steama – nie mówiąc już nawet o tym, że zostały one napisane na inną platformę – Windows, a nie Androida. Rozwiązanie tego problemu jest proste i nawet widzieliśmy je już w akcji – pozwoliło odpalić Wiedźmina 3 na najmniejszym Game Boyu świata oraz uruchomić polskiego „Netfliksa do gier”.

Uruchamiane za pomocą Steam Linka gry są po prostu strumieniowane na ekran smartfona, który staje się zdalnym ekranem podpiętym bezprzewodowo do komputera, na którym działa gra.

"

Aplikacja Steam Link przenosi granie na komputerze na urządzenia z systemem Android. Po prostu sparuj kontroler obsługujący Bluetooth lub Steam Controller z twoim urządzeniem, połącz się z komputerem z uruchomionym klientem Steam działającym w tej samej sieci lokalnej i zacznij korzystać ze swojej biblioteki Steam. "

Steam Link wymaga do działania smartfona z Androidem 5.0 lub nowszym oraz podłączonego do telefonu przez Bluetooth kontrolera – może to być firmowy Steam Controller lub jakikolwiek inny pad.

Komputer oraz smartfon muszą znajdować się w tej samej sieci lokalnej – ideałem jest, gdy są podłączone do sieci Wi-Fi o paśmie 5 Ghz. Można wtedy liczyć na stream wideo w rozdzielczości Full HD.

Jeśli komputer połączony jest kablowo do szybkiego routera, a aplikacja Steam Link uruchamiana jest na sprzęcie Android TV, możliwe jest uzyskanie (przy odpowiednio wydajnym sprzęcie) grafiki 4K w 60 klatkach na sekundę.

Valve przypomina, że podczas grania poprzez Steam Link należy „trzymać swoje urządzenie Android w rozsądnym zasięgu routera”.

Jak wolicie grać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry