26.03.2019 10:40

Apple chce powalczyć z Google Stadia. Wszystko co wiemy o Apple Arcade

Apple 25 marca pokazał swoją odpowiedź na serwis Google Stadia. Apple Arcade ma oferować zarówno gry indie, jak i tytuły AAA. To wszystko w modelu subskrypcyjnym, z możliwością grania na prawdopodobnie każdym ekranie jaki masz w domu.

apple arcade
foto: materiały prasowe/Apple

Przed konferencją, zaplanowaną na 25 marca, Apple zaskoczyło wszystkich prezentując nowe iPady oraz odświeżone, i droższe, komputery iMac. Zastanawialiśmy się, co firma z Cupertino zostawiła na samą konferencję - i już wiemy. Apple pokazało swoje VOD - Apple TV Plus, serwis umożliwiający subskrypcję prasy - News Plus, oraz serwis pozwalający na subskrypcję gier - Apple Arcade. Oprócz tego, gigant z Doliny Krzemowej zaprezentował również Apple Card.

W co zagramy na Apple Arcade?

Apple obiecuje, że na Arcade zobaczymy zarówno gry indie, jak i tytuły AAA. Nie zabraknie również gier od uznanych twórców - Hironobu Sakaguchi, Kena Wong i Willa Wrighta. Pierwszy z nich, odpowiedzialny m.in. za serię “Final Fantasy”, już pracuje nad tytułem dla Apple Arcade - “Fantasian”. Ma to być tytuł JPRG w charakterystycznym dla niego stylu. Nie wiadomo jeszcze, nad czym pracuje twóca “The Sims” i “SimCity”. Ostatnią grą jego autorstwa, która pojawiła się na rynku jest “Spore” z 2008 roku.

Na początku w Apple Arcade ma pojawić się 100 tytułów. Po wykupieniu subskrypcji, będzie można grać do woli - bez reklam i bez zakupów w aplikacji. Apple zapewnia, że selekcjonuje gry, które mają pojawić się w usłudze, oraz współpracuje z deweloperami przy ich tworzeniu. Wśród twórców gier na Apple Arcade znajdują się Annapurna Interactive, Bossa Studios, Cartoon Network, Finji, Giant Squid, Klei Entertainment, Konami, LEGO, Mistwalker Corporation, SEGA, Snowman czy ustwo games. Jak sam Phil Schiller mówi o nowej platformie:

"

App Store to największa i najbardziej popularna platforma z grami na świecie. Za pomocą Apple Arcade chcemy iść o krok dalej - będzie to pierwsza usługa subskrypcji gier, działająca zarówno na smartfonie, komputerze i telewizorze. "

applearcade1

Apple Arcade pojawi się na jesieni 2019 roku w ponad 150 krajach. Usługa dostępna będzie jako zakładka w AppStore na iOS, MacOS oraz tvOS.

Apple Arcade a Google Stadia - jakie są różnice?

Apple na marcowej konferencji stworzyło konkurencję na zaprezentowanego parę tygodni wcześniej Google Stadia. Są jednak spore różnice w zasadzie działania obu platform. Google proponuje granie w chmurze - wymaga szybkiego połączenia internetowego, i niemożliwe będzie granie offline. Apple z kolei umożliwia grę bez dostępu do sieci i wymaga pobrania tytułu. Wydaje się też, że Google podchodzi do sprawy dużo poważniej, będąc konkurencją bardziej dla Microsoftu i Sony, niż Apple. Świadczy o tym chociażby dedykowany do obsługi Stadii kontroler. Tak czy inaczej, końcówka 2019 roku gamingowo zapowiada się naprawdę ciekawie.

Marcin Czajkowski