20.08.2018 11:29

Bibliotekarz zdefraudował 89 000 dolarów na zakupy w grze

Szaleństwa w darmowych grach mobilnych mogą bardzo dużo kosztować – dyrektor miejskiej biblioteki w North Logan City wydał na zakupy w Game of War 89 000 dolarów publicznych pieniędzy.

Bibliotekarz zdefraudował 89 000 dolarów na zakupy w grze
foto: kadr z wideo

Jak wykazało dochodzenie służb, Adam Winger kupił za pieniądze podatników setki kart podarunkowych z Amazona, iTunes i Google Play, a następnie umieszczone na nich kwoty zużywał na budowanie swojego wirtualnego imperium w darmowej grze Game of War.

Mikrotransakcje bywają bardzo niebezpieczne – przekonał się o tym gracz, który powołując się na RODO poprosił o wszystkie dane na jego temat posiadane przez EA. Wśród dokumentów które otrzymał, kryło się zestawienie przelewów – okazało się, że na kupowanie kart wydał 16 000 dolarów.

Ściany biblioteki musiały być niemymi świadkami wielu rozgrywanych w milczeniu bitew – 89 000 dolarów pomogło bibliotekarzowi zbudować potężne konto.

Jak wykazało śledztwo, były dyrektor biblioteki służbowych kart kredytowanych (czasami płacił też z własnej kieszeni) i dokumentował zakupy fałszywymi fakturami. Większość zakupów została zrobiona z dwóch kont na Amazonie, do których podpięte były miejskie karty.

Niska kara za wydanie 90 000 dolarów z publicznych pieniędzy na zakupy w grze

Nie podano, jak długo bibliotekarzowi udawało się rosnąć w wirtualną siłę dzięki podpięciu się do środków publicznych – sprawa została wykryta najwyraźniej w 2017 roku, gdyż wtedy dyrektor zrezygnował z piastowanego stanowiska.

W wydanym właśnie wyroku sądu 38-letni Adam Winger został potraktowano z wyrozumiałością – spędzi w więzieniu tylko 30 dni, po czym odpracuje 100 godzin prac społecznych. Sąd nakazał tez oddanie budżetowi miasta 78 000 dolarów - fakt, że gracz sprzedał dom i osuszył fundusze emerytalne, żeby sprostać temu ostatniemu zadaniu, miało podobno duży wpływ na długość zarządzonej kary pozbawienia wolności.

Darmowe gry mobilne potrafią przynosić twórcom ogromne dochody – zarobki z Pokemon GO szacowane są łącznie na niemal 2 mld dolarów.

Wydajecie pieniądze na zakupy w darmowych grach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry