22.08.2016 13:56

Co 12. gracz ma na smartfonie polskie gry

Każdego dnia po gry polskiego studia T-Bull sięga 300 000 nowych użytkowników. Łącznie tytuły stworzone przez wrocławskich programistów zainstalowało już 150 mln osób.

Co 12. gracz ma na smartfonie polskie gry
foto: materiały prasowe

Według szacunków, graniem na swoich smartfonach zajmuje się 1,9 mld osób na świecie. Polacy przekonali więc do swoich tytułów ponad 8% rynku.

W lipcu 2016 roku po gry T-Bull sięgnęło ponad 9,3 miliona nowych graczy. Współzałożyciel studia, Damian Fijałkowski, w obrazowy sposób przedstawił skalę sukcesu odnotowanego przez polską firmę:

"

Mrugnięcie okiem trwa przeciętnie 0,3 sekundy, nasza gra jest instalowana średnio co 0,28 sekundy. To ogromny sukces naszego kilkudziesięcioosobowego zespołu, który tworzy świetne aplikacje. Dzięki temu w ciągu kilku lat z niewielkiego producenta gier mobilnych, staliśmy się czołowym polskim twórcą. "

Największym przebojem studia są wyścigi Top Speed, które mają ponad 8 milionów użytkowników. Biorący udział w wyścigach równoległych mogą poprowadzić między innymi Nową Warszawę i AK Syrenę Meluzynę R.

Gry mobilne, kiedyś uznawane za margines rynku, teraz postrzegane są jako najbardziej dochodowy biznes – sprzedaż samych gier, jak i suma mikropłatności odnotowanych w darmowych tytułach, ma przewyższyć w 2016 roku rynek gier na komputery PC i konsole.

Łącznie twórcy tytułów na smartfony zarobią w 2016 roku według prognoz 36,9 mld dolarów – o 6,5 mld USD więcej, niż w roku 2015. Gry PC zarobią w tym samym czasie 31,9 mld, a konsolowe 30,8 mld dolarów.

Popularność gier mobilnych wynika z faktu, że smartfony są naszymi stałymi towarzyszami. Wystarczy kilka chwil wolnego czasu, żeby sięgnąć do kieszeni i uruchomić tytuł, który nas ostatnio wcisnął. Według badania Mobience – znalazło ono Pokemon GO na telefonach 1,5 mln Polaków – przeciętny gracz robi to 73 razy w ciągu miesiąca.

Jak podkreśla T-Bull, większość z sesji w grach mobilnych trwa kilka minut – największym powodzeniem cieszą się więc tytuły, które właśnie tyle czasu zabierają na pojedynczą rozgrywkę.

56,5% graczy sięgających po tytułu stworzone przez T-Bulla korzysta z Androida, 17,5% z Windows Phone, 14,1% z iOS, 8% z BlackBerry OS, 3,2% z Windows PC, a 0,7% pobrało grę za pośrednictwem Amazona.

Największym jak do tej pory sukcesem polskich twórców gier jest Wiedźmin 3, który został przez graczy na całym świecie uznany najlepszą grą PC wszechczasów. Ostatnią szansą za poznanie tytułu jest kupno gry w wersji Edycja Gry Roku, zawierającej także wszystkie wydane dodatki.

W jakie polskie gry gracie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry