10.10.2016 15:16

Czy doczekamy się wersji Final Fantasy XV na PC?

Wersja na konsole PlayStation 4 oraz XBox One wychodzi już 29 listopada 2016. Fragmenty kodu znalezione na stronie Final Fantasy XV Uncovered zdają się potwierdzać, że plany portu na PC nie zostały całkowicie porzucone.

Czy doczekamy się wersji Final Fantasy XV na PC?
foto: kadr z wideo

Jeszcze niedawno, w sprawie możliwości portu planowanej na koniec 2016 roku, najnowszej części legendarnej, japońskiej serii RPG na komputery osobiste, studio Square Enix odpowiadało jedynie:

"

Zapowiedzieliśmy grę wyłącznie na Xbox One oraz PlayStation 4. "

Hajime Tabata, aktualny reżyser Final Fantasy XV, w 2014 roku zastąpił na tym stanowisku Tetsuya Nomura, który w żartach mówił, że zmiana spowodowana jest jego napiętym grafikiem i ledwie trzema godzinami snu dziennie. Tabata znalazł jednak ostatnio chwilę na wywiad, w którym nie mówi co prawda, że najnowsza część serii Final Fantasy z pewnością wyjdzie na PC, jednak również nie ucina spekulacji na ten temat.

Jest natomiast pewien, że na taką wersję gracze musieliby sporo poczekać:

"

Nie mówię o czymś realnym, tylko o idei. Jeśli pracowalibyśmy nad wersją PC - jasnym dla mnie jest, że pracowalibyśmy nad dostarczeniem wersji lepszej od tej, którą mamy teraz na konsole. "

Pytany dalej przez dziennikarza o możliwość wydania gry na PC, Hajime Tabata określił, ile czasu mógłby zająć taki projekt:

"

Moglibyśmy powiedzieć, że coś takiego zajęłoby nam więcej niż rok. Musielibyśmy popracować nad zaadaptowaniem silnika gry, co byłoby bardzo czasochłonne i od tego rozpocząć dalszy rozwój produkcji. "

To oświadczenie jest spójne z tym, co w kwietniu Tabata mówił o „bardziej zaawansowanej technicznie” wersji Final Fantasy XV, którą planował na PC, z bonusową zawartością i dodatkami, które musiały zostać pominięte podczas prac nad wersją na konsole.

"

To byłaby okazja, aby wydać wersję znacznie lepszą, zarówno w kwestii jakości, jak i zastosowanej technologii. Rozpoczynając od zera, dowiedzielibyśmy się, jaka technologia byłaby najlepsza do użycia. "

Wychodzi na to, że Hajime Tabata wraz ze Square Enix chętnie zrobiliby lepszą i pełniejszą wersję Final Fantasy XV na komputery PC. Komentarze twórcy stopniowo zmieniające formę z „chciałbym to zrobić” na „tak bym to zrobił” brzmią tak, jakby studio rzeczywiście miało plan przeniesienia najświeższej odsłony klasycznego cyklu na PC. Niestety, nikt w Square Enix nie jest jeszcze gotów potwierdzić prace i określić dokładnie, ile czasu zająłby ten projekt.

Wygląda na to, że na więcej informacji na ten temat będziemy musieli jeszcze poczekać. Szczęśliwie, według zapewnień producenta - ewentualny port na PC będzie produktem zarówno poprawionym, jak i bogatszym w zawartość, niż aktualna wersja na konsole. Może nawet do tego wydania załapią się darmowo jakieś DLC?

Byłoby pięknie, jednak w tym momencie zapewne samo doprowadzenie do wydania gry, która jest w produkcji od 2006 roku będzie dla Square Enix wystarczającym osiągnięciem, a na wersję PC musimy cierpliwie zaczekać. Pełni wiary, że takowa w ogóle się kiedyś pojawi.

Premiera gry na PlayStation 4/Xbox One odbędzie się 29 listopada 2016 roku.

Square Enix już nie pierwszy raz zwleka z wydaniem wersji PC gier ze swojej słynnej serii. Jak dotąd najdłużej fani czekali na Final Fantasy X. Stworzenie portu do tej części zajęło aż piętnaście lat i pojawił się on dopiero w 2016 roku. Jak dotąd pecetowcy nie mają dostępu do XII części serii, jednak zapewne jest to tylko kwestia czasu i tak samo będzie również w przypadku Final Fantasy XV.

Czekacie na najnowszą odsłonę na PC, czy zagracie na konsolach?

Maciej Daszuta
Tagi: Gry Final Fantasy