07.02.2019 15:36

Dmitrij Gluchowski przeprasza graczy za „g*wnoburzę” z Metro Exodus

Twórca uniwersum Metra w oficjalnym oświadczeniu przeprosił fanów serii gier, którzy poczuli się oszukani przez kontrowersyjną decyzję wydawcy o wycofaniu gry ze Steama. Metro Exodus może być ostatnim tytułem cyklu, który pojawi się na PC z powodu bojkotu gry przez graczy.

Metro Exodus
foto: materiały prasowe

Najnowsza gra pokazująca niebezpieczną rzeczywistość Rosji spustoszonej w wyniku wojny atomowej przez długi czas rozgrzewała wyobraźnię graczy, którzy oczekiwali ciekawej i wciągającej opowieści – fabułę Metro Exodus nakreślił w końcu sam Dmitrij Gluchowski.

Gra zapowiadała się na komercyjny sukces, dopóki jej twórcy - 4A Games – nie poinformowali, że Metro Exodus nie będzie sprzedawane na Steamie i pojawi się na zasadzie wyłączności w świeżo uruchomionym Epic Games Store.

Sklep Epic Games
Sklep Epic Games
Przeczytaj także Epic Game Store uruchomiony – cały 2019 rok z grami za darmo

Decyzja została podjęta ze względów czysto finansowych – nowy sklep zadowala się wyraźnie niższą prowizją od sprzedaży. Zdecydowana większość graczy trzyma swoją kolekcję gier na Steamie i perspektywa konieczności tworzenia dla Metro Exodus nowego konta i rozdzielenia kolekcji, delikatnie mówiąc, nie wzbudziła zachwytu.

Rozsierdzeni gracze zaczęli wystawiać negatywne opinie dwóm grom serii Metro, które można kupić na Steamie – w odpowiedzi jeden z deweloperów stwierdził, że może to oznaczać przekreślenie prac nad przyszłymi tytułami na PC.

Metro Exodus przeraża na zwiastunie Platige Image
Metro Exodus przeraża na zwiastunie Platige Image
Przeczytaj także Metro Exodus przeraża na zwiastunie Platige Image

Gluchowski, który mocno angażuje się w produkcje usytuowane w stworzonym przez siebie uniwersum (wycofał na przykład zgodę na ekranizację powieści, gdyż studio chciało ją zamerykanizować), w przypływie szczerości napisał na Instagramie, że patrzy jak wydawcy gry zabijają jego świat. Wypowiedź została szybko usunięta – jak się okazało, nie było to jednak ostatnie słowa pisarza w tej sprawie.

Sprawdź sam: >> Twórca Metra uważa, że wydawca Metro Exodus zabija jego uniwersum  << 

Dmitrij Gluchowski przeprasza graczy za zamieszanie z Metro Exodus

Autor zamieścić na Instagramie krótkim filmik, w którym przeprasza graczy i prosi, żeby nie odwracali się od Metra.

Gluchowski stwierdził między innymi, że rozumie rozgoryczenie graczy oczekujących możliwości zakupienia tytułu na Steamie i czujących się oszukanych przez wydawców. Wskazał przy tym, że deweloper w pełni sfinansował produkcję gry, więc w jego gestii leży podejmowanie takich decyzji.

Pisarz zaapelował także, żeby gracze „nie zdradzali” stworzone przez niego uniwersum, deklarując ze swoje strony pozostanie wobec nich lojalnym.

Zagracie w Metro Exodus?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry