21.11.2017 15:55

Gracze LOL-a są inteligentniejsi od graczy CS-a

Naukowcy z University of York przyjrzeli się osobom grającym w popularne gry e-sportowe i sprawdzili ich inteligencję. W testach najlepiej wypadli gracze MOBA.

Gracze LOL-a są inteligentniejsi od graczy CS-a
foto: materiały prasowe

Z obserwacji wynika, że gracze Dota 2 i League of Legends zdecydowanie lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i testów logicznych niż osoby udzielające się w strzelankach Destiny czy Battlefield 3.

Według naukowców, wynika to ze specyfiki rozgrywki w poszczególnych tytułach – MOBA wymagają bardziej skomplikowanych społecznych interakcji oraz stawiają bardziej wymagające intelektualnie wyzwania.

Popularność gier sieciowych sprawiła, że naukowcy mogli przyjrzeć się wynikom uzyskiwanym przez tysiące graczy. Dzięki ich analizie, doszli do ciekawych wniosków.

Przede wszystkim – wiek gracza ma duże znaczenie. Sprawność graczy okazała się maleć wprost proporcjonalnie tego, jak bardzo są starzy. Osiągi „maleją monotoniczno wraz z wiekiem”, jak określili to naukowcy.

Gry typu MOBA wymagają więcej strategicznego myślenia i planowania, niż uczestniczenia w akcji i dobrego refleksu. Może to w naturalny sposób prowadzić do selekcji graczy – młodzi i sprawni grają w strzelanki, bo w nich dają sobie dobrze radę, starsi i dysponujący lepszym zmysłem taktycznym koncentrują się na MOBA.

Badacze podkreślają, że nie należy raczej oczekiwać, że dzięki graniu w LoL czy Dota 2 uda się podwyższyć współczynnik inteligencji. Wskazują oni raczej na fakt, że uczenie się mechanizmów gry jest podobne do rozwiązywania testów na inteligencje – stąd osoby, które lepiej radzą sobie w takich tytułach, uzyskują lepsze wyniki podczas badania IQ.

Naukowcy przymierzają się do przeprowadzenia większego, dłuższego badania, które będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie jak poszczególne rodzaje gier wpływają na zmiany możliwości kognitywnych graczy.

A Wy w co gracie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry