27.07.2018 15:14

Haker łamiący Denuvo zatrzymany przez policję

Denuvo stało się symbolem źle prowadzonej walki z piractwem – zabezpieczenia, których zadaniem było uniemożliwienie gry na nielegalnych kopiach oprogramowania, było bardzo uciążliwe dla osób grających na oryginalnych, legalnie kupionych wersjach.

haker
foto: materiały prasowe

Dochodziło nawet do tego, że właściciele gier woleli ściągnąć sobie spiraconą wersję i grać na niej – było to wygodniejsze i oszczędzało nerwy.

Jak łatwo się domyślić, łamanie zabezpieczeń mających uniemożliwić piracenie gry nie podobało się Denuvo – szczególnie, że informacje o pokonaniu blokady pojawiały się często bardzo szybko po wprowadzeniu tytułu do sprzedaży.

Irdeto, przedsiębiorstwo tworzące Denuvo, ogłosiło właśnie duże zwycięstwo w walce z hakerami – policja zajęła komputery 21-letniego Bułgara, przedstawiającego się w sieci pseudonimem Voksi. To dzięki jego działaniom udawało się tak szybko przełamywać nowe zabezpieczenia.

"

Szybka akcja bułgarskiej policji pokazuje siłę współpracy pomiędzy stróżami prawa i producentami technologii, oraz że piractwo jest poważnym przestępstwem, z którym powinno się walczyć. "

Voksi aresztowany przez policję

Rewelacje te potwierdził sam Voksi, który po przesłuchaniu został zwolniony do domu:

"

W końcu się stało. Nie mogę powiedzieć, żebym się tego nie spodziewał. Denuvo zgłosiło moją sprawę do bułgarskich władz. Policja zabrała wczoraj mój serwer i komputer osobisty. Ja musiałem stawić się na komisariat i złożyć zeznania. "

Haker zaczął już żegnać się z prowadzonym do tej pory życie, publikując taki post:

"

Niestety, nie będą mógł kontynuować mojej pracy. Robiłem to dla Was oraz z powodu przekonania, że takie oprogramowanie nie powinno być obecne w naszych grach. Może ktoś będzie prowadził mogą walkę dalej. "

W sieci ruszyła już zbiórka pieniędzy na adwokata dla 21-letniego Bułgara.

Graliście w gry z Denuvo?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry