02.03.2019 20:52

IEM 2019 – Katowice stolicą światowego e-sportu [GALERIA]

Intel Extreme Masters 2019 w katowickim Spodku to impreza, która wyczekiwana i oglądana jest przez fanów gier na całym świecie. Wydarzenie pokazuje wszystkie e-sportowe trendy – do finałów mistrzostw CS:GO i StarCrafta 2 dołączył wszędobylski Fortnite.

IEM 2019 – Katowice stolicą światowego e-sportu [GALERIA]
foto: Michał Tomaszkiewicz, Antyradio.pl

Tradycyjnie już impreza podzielona jest na dwie części – w wypełnionej po brzegi hali Spodka rywalizują gracze Counter Strike: Global Offensive. Frekwencja jak zawsze dopisuje – szacuje się, że w ciągu imprezy (trwającej przez dwa weekendy) na trybunach zasiądzie ponad 150 tys. osób. W sobotę 3 marca 2019 rozgrywane były półfinały.

Wielki finał CS:GO zostanie rozegrany już 3 marca 2019 roku – zdamy z niego szczegółową relację.

W pierwszy dzień najważniejszego weekendu imprezy skoncentrowaliśmy się na zwiedzaniu towarzyszącej IEM 2019 Strefy Expo, gdzie swoje propozycje dla gracze pokazywali najwięksi producenci… choć nie tylko.

IEM Katowice 2019 - inwazja Fortnite'a

Właśnie w tym miejscu rozgościł się Fortnite – w najpopularniejszą grę na świecie można zagrać na kilkudziesięciu stanowiskach, a żeby się do nich dostać, należy odstać swoje w dość długiej kolejce, gdyż chętnych nie brakuje.

Wśród zainteresowanych przeważają młodsi nastolatkowie, którzy z entuzjazmem rzucają się w wir walki o nagrody oraz chętnie robią sobie zdjęcia z cosplayerami przebranymi za postaci z Fortnite.

Jak to wygląda w praktyce, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach – dla Waszej wygody przeglądania zdjęcia ze strefy Fortnite umieściliśmy w oddzielnej galerii.

IEM Katowice 2019 - Strefa Expo

Pozostała część pokaźnej sali wystawienniczej został opanowana przez światowych i krajowych producentów sprzętu gamingowego, o ile nie liczyć kilku wyjątków. Tradycyjnie już swoje stanowisko na imprezie wystawił Wedel, który tym razem przygotował wykonaną z czekolady monstrualną klawiaturę.

IEM Katowice 2019 cosplay
IEM Katowice 2019 cosplay
Przeczytaj także IEM Katowice 2019 – cosplayerki, za którymi oglądali się gracze

Niedaleko zaś ulokowało się najmniejsze kino na świecie – przed ekranem mogą w nim zasiąść tylko dwie osoby. Miniaturowy jest także sam seans, trwający mniej niż 3 minuty – widzowie zapoznają się w tym czasie z krótkimi formami filmowymi sławiącymi dobre imię Katowic. To przygrywka przed Ars Independent Festival.

Swoje stoisko ma też Totalizator Sportowy - z ciekawości sprawdziliśmy, jaką grę prezentuje Lotto. Niespodzianki nie było – na komputerach uruchomiona była strona Totalizatora, na której od niedawna można grać w gry liczbowe przez internet.

Zobacz także: >> Lotto przez internet. Jak grać <<

Cała reszta hali gra – zazwyczaj są to rozgrywki CS:GO, która wśród e-sportowców amatorów cieszy się niesłabnącą popularnością. Producenci zapraszają także do sprawdzania swoich możliwości w Rainbow Six oraz w rodzime World Ward 3, prezentowane na oddzielnym stoisku przez The Farm 51. Autorów gry, której akcja dzieje się między innymi w szczegółowo odwzorowanej Warszawie, odwiedzimy jeszcze drugiego dnia imprezy.

World War 3 gameplay
World War 3 gameplay
Przeczytaj także World War 3 pokazuje totalną rozwałkę pod Pałacem Kultury, na Dworcu Centralnym i w Żółtych Trasach

Zwiedzający mają okazję wziąć udział w wielu przygotowanych przez wystawiających się producentów konkursach – HyperX zaprasza na przykład do próby jak najdłuższego utrzymania w rękach prawdziwej broni maszynowej, Omen zaś (gamingowa marka HP) zachęcą do sprawdzenia swojego refleksu.

Tłumy imprezowiczów oblegały stoisko Legionu, marki należącej do Lenovo – widownia mogła wziąć udział w konkursie.

Nie jest jeszcze za późno, żeby wziąć udział w IEM Katowice 2019 – wstęp na imprezę jest darmowy, jednak ze względu na wagę finałowych rozgrywek CS:GO, do których dojdzie 3 marca 2019, trzeba przygotować się mentalnie do czekania w długiej, kilkugodzinnej kolejce.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry Galeria