07.12.2016 14:48

Jak działa emulator Atari 2600 w Minecrafcie?

Świat Minecrafta daje graczom ogromne możliwości. Kto jednak spodziewałby się, że stworzenie emulatora Atari 2600 w tym sanboxie jest możliwe bez dodatkowych modów do gry?

Jak działa emulator Atari 2600 w Minecrafcie?
foto: kadr z wideo

SethBling, bo takiego pseudonimu używa autor tego oryginalnego projektu już nie pierwszy raz udowadnia, że jest ekspertem w powodowaniu, by gry robiły niesamowite rzeczy. Udało mu się wprowadzić kod z równie irytującej, co uzależniającej gry Flappy Bird do Super Mario World, a także stworzył bota, który nauczył się grać w Mario.

Tym razem, eksperymentator stworzył emulator Atari 2600 w Minecrafcie. Co więcej, zrobił to bez użycia żadnych modów. Dzięki jego wysiłkom można zagrać w Minecrafcie w takie klasyczne tytuły, jak Donkey Kong czy Space Invaders.

Udało mu się to wykonać dzięki wykorzystaniu zaawansowanego systemu ponad dwóch tysięcy bloków komand. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo bloki działają stosunkowo wolno. O ile Atari 2600 wykręcało 60 klatek na sekundę, o tyle emulator stworzony przez SethBlinga jest w stanie wyświetlić 60 klatek w kilka godzin. Po 18 godzinach gry, pierwsza beczka w Donkey Kongu dotarła do połowy drugiej platformy.

Seth tłumaczy cały proces twórczy w drugim filmiku, zorientowanym na bardziej techniczną stronę projektu. Buduje on kartridże używając podstawowych materiałów, takich jak kamień czy błoto, a każdy z bloków posiada własną wartość binarną. Może on wykorzystywać te bloki, aby tworzyć kod do gier.

To jednak nie koniec. Następnym elementem długiego procesu jest użycie zaalokowanej pamięci w celu rysowania dwuwymiarowych obrazków. Wprowadzone dane są czasem wyświetlane w nieodpowiednim miejscu, jednak biorąc pod uwagę, że emulator używa wyłącznie bloczków z Minecrafta, nie jest to poważna sprawa, a autorowi i tak należą się pokłony za pomysł i czas poświęcony na jego realizację.

Oczywiście YouTuber udostępnił potrzebne pliki wszystkim internautom, dzięki czemu każdy chętny może na własną rękę przetestować jego projekt. Wśród nich znalazł się także edytor, który ma ułatwić użytkownikom załadowanie ich własnych ROM-ów.

Jeśli czujecie się znudzeni graniem w klasyki z Atari 2600 w normalnej prędkości i macie ochotę posiedzieć długie godziny nad tytułami, z którymi wiążą się wspomnienia z dzieciństwa - pobierzcie minecraftowy emulator Atari i usadówcie się wygodnie, bo partia Pac Mana nigdy wcześniej nie trwała tak długo. Ciekawe, czy znajdzie się jednak śmiałek, który uruchomi w ten sposób niesławnego E.T. the Extra-Terrestrial, który to dziś jest uznawany za jedną z głównych przyczyn zapaści rynku gier wideo, jaka miała miejsce w 1983 roku.

Z pewnością tylko kwestią czasu jest pierwsza emulacja Dooma w Minecrafcie, miłośnicy tej gry uruchamiają ją w końcu gdzie tylko się da - ostatnio jeden z nich odpalił klasycznego shootera na Touch Barze Macbooka Pro.

Maciej Daszuta
Tagi: Gry