24.07.2018 12:45

Komitet Olimpijski coraz bliżej decyzji o włączeniu e-sportu do Olimpiady

Igrzyska Olimpijskie kojarzą się powszechnie z atletami wydobywającymi z siebie najgłębiej ukryte pokłady energii i osiągający nadludzkie rezultaty w fizycznych wyzwaniach. Już niedługo mogą do nich dołączyć osoby siedzące w wygodnych fotelach i grające w gry.

e-sport na olimpiadzie
foto: kadr z wideo

Fenomen e-sportu nie umyka uwadze oficjeli z MKOl – komitet flirtuje z ideą elektronicznego sportu już jakiś czas. Uznał nawet niemal oficjalnie, że e-sport jest prawdziwym sportem.

Od tego stwierdzenia do włączenia gier komputerowych do dyscyplin Igrzysk Olimpijskich jeszcze daleka droga – kłopot między innymi w tym, że zdecydowana większość tytułów popularnych w e-sporcie prezentuje przemoc, a to jest sprzeczne z ideą Olimpiady.

Gdy jest ochota, znajdzie się sposób - Międzynarodowy Komitet Olimpijski wraz z GAISF (Global Association of International Sports Federations) oraz przedstawicielami e-sportu wzięli udział w dwudniowym spotkaniu, które miało zbliżyć do siebie obie strony medalu.

Kiedy e-sport trafi na Igrzyska Olimpijskie?

Konferencja odbyła się w atmosferze wzajemnego zrozumienia i zaowocowała stworzeniem specjalnej komisji, która oficjalnie niczego nie obiecuje, ale będzie zastanawiać się nad sposobami nad włączenie rywalizacji profesjonalnych graczy do tradycyjnych zawodów sportowych.

Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku otwarcie lobbują MKOl o włączenie w program imprezy e-sportu – komitet pozostaje powściągliwy w swoich wypowiedziach, nie chcąc niczego deklarować na piśmie, ani nawet w ulotnym słowie.

"

Porozumieliśmy się w sprawie przyszłej współpracy, która ma bazować na zapewnieniu, że każda z aktywności wspiera i promuje olimpijskie wartości. Naszym celem nie było stworzenie planu programu włączenia e-sportu do programu Igrzysk Olimpijskich, udało się za to porozumieć w sprawie prowadzenia otwartego dialogu i wspólnego zaangażowania i wypracowaliśmy mocną pozycję do koordynowania i wspierania większego zaangażowania się Ruchu Olimpijskiego w e-sport. "

Innymi słowy, Komitet Olimpijski nie chce deklarować, kiedy gry komputerowe mają szansę na włączenie do programu olimpijskiego, prace nad tym jednak już trwają, a MKOl zdaje sobie sprawę, że nie może sobie pozwolić na przegapienie odpowiedniego momentu – gdy to zrobi, organizacje e-sportowe będą już na tyle silne, że będą mogły samodzielnie organizować własne e-Igrzyska.

Czy e-sport powinien trafić na Olimpiadę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry