29.04.2019 13:15

Mamy już Polski Związek Sportów Elektronicznych. Będą licencje na grę w sieci?

PZPN powstał w 1919 roku – niemal dokładnie wiek później powołano PZSE, czyli Polski Związek Sportów Elektronicznych. Będzie się starać, żeby gry komputerowe przestały być postrzegane jako zwykła rozrywka, a zaczęły jako poważny e-sport z profesjonalnymi rozgrywkami.

e-sport
foto: materiały prasowe

Debata o tym, czy granie w gry może być sportem, toczy się od lat. Zbigniew Boniek, szef PZPN, w e-sporcie widzi poważnego konkurenta do pieniędzy sponsorów, stara się więc nowe zjawisko zdeprecjonować.

Z drugiej strony, Międzynarodowy Komitet Olimpijski poważnie rozważa dodanie rozgrywek e-sportowych do programu Igrzysk. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim dwie rzeczy – przemoc obecna w większości popularnych tytułów (co kłóci się z ideą olimpijską) oraz brak oficjalnych i formalnych struktur związkowych.

Dzięki powstaniu Polskiego Związku Sportów Elektronicznych ten drugi problem może zostać szybko rozwiązany – PZSE został zarejestrowany we wrześniu 2018 roku, informacje na jego temat zaczęły pojawiać się pod koniec kwietnia 2019, gdy do związku dołączyli przedstawiciele ESL (organizatorów IEM Katowice), a pod skrzydła PZSE schroniła się Liga Akademicka.

"

Organizacja powstała aby łączyć środowisko branżowych ekspertów oraz zewnętrznych podmiotów zainteresowanych obecnością w świecie sportów elektronicznych. Związek może zrzeszać na zasadach dobrowolności, członków działających na rzecz e-sportu. Jednym z zadań związku jest zapewnienia przestrzegania przyjacielskich zasad uczestnictwa we współzawodnictwie w e-sporcie oraz podejmowanie wszelkich dopuszczalnych prawem działań zmierzających do zapewnienia realizacji reguł fair play oraz uczciwej rywalizacji opartej na zasadzie równych szans konkurentów. "

Dla Zbigniewa Bońka e-sport to patologia
Dla Zbigniewa Bońka e-sport to patologia
Przeczytaj także Dla Zbigniewa Bońka e-sport to patologia

Polski Związek Sportów Elektronicznych chce walczyć o e-sport w Polsce

Deklarowany przez PZSE celem działania jest rozwijanie branży e-sportowej, promowanie e-sportu i dbanie o dobry wizerunek branży w społeczeństwie oraz tworzenie dobrych praktyk, regulaminów i dbanie o szerzenie świadomości i wiedzy o e-sporcie.

Sformalizowanie e-sportu może oznaczać, tak jak jest to w przypadku tradycyjnych sportów, wprowadzenie licencji na granie na poziomie profesjonalnym, karty zawodników i pozostałe „zdobycze cywilizacyjne”, jakie sprezentowały nam związki sportowe.

"

Związek chce być reprezentantem branży w rozmowach z ustawodawcą i organizacjami międzynarodowymi, oraz dbać o popularyzację i rozwój e-sportu w naszym kraju. Członkowie planują również prace nad ochroną interesu zawodników i drużyn oraz utworzenie instytucji arbitrażu, która rozwiązywałaby branżowe spory. "

Zobacz także: >> Prezydent Andrzej Duda zapowiedział powołanie Reprezentacji Polski w FIFIE <<

PZSE nie mógł wybrać lepiej daty oficjalnego startu – prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Reprezentację e-sportową, składającą się z graczy FIFA. Powalczą oni o tytuł Mistrza Świata w oficjalnym turnieju organizowanym przez EA i FIFĘ.

Czy e-sport to sport?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry