17.05.2018 12:18

Microsoft zaprezentował nowe kontrolery do Xboksa One, które przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych

Firma wyszła na przeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych, które również chcą czerpać przyjemność z grania w gry. Zobaczcie, jak w akcji prezentuje się ich nowy adaptatywny pad do Xboksa One.

Microsoft zaprezentował nowe kontrolery do Xboksa One, które przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych
foto: materiały prasowe

Jak opisują twórcy w obszernym materiale prasowym opublikowanym na oficjalnej stronie Microsoftu, pomysł na nowego pada pojawił się już w 2014 roku, kiedy to jeden z inżynierów pracujących przy Xboksach zobaczył na Twitterze projekt organizacji Warfighter Engaged, która zajmuje się przygotowywaniem urządzeń do grania dla weteranów wojennych, którzy fizycznie ucierpieli podczas służby wojskowej.

Owy inżynier napisał do szefa Warfighter Engaged, Kena Jonesa i przeprowadził z nim rozmowę na temat działalności jego organizacji. Prezes opowiedział o przeszkodach, jakie napotykają ograniczeni fizycznie gracze oraz przyznał jak ciężkie i czasochłonne jest przygotowywanie dla nich zmodyfikowanego sprzętu do grania na konsolach, czy komputerach osobistych. Pracownik Microsoftu podzielił się tymi informacjami z innymi członkami swojej drużyny, do współpracy zaproszono Jonesa i tak ruszyła praca nad nowymi adaptatywnymi kontrolerami do konsoli Xbox One.

Nowe kontrolery do Xboksa One

Po czterech latach pracy nad nowymi technologiami, które musiały być dostosowane do potrzeb jak najszerszej grupy osób, inżynierowie Microsoftu nareszcie byli gotowi pokazać projekt. Twórcy zaprezentowali 4 nowe kontrolery, z których każdy spełnia nieco inną funkcję. Pierwszym z nich jest Adaptatywny Pad, który wyposażony jest w wiele różnych opcji customizacji, dzięki czemu gracze będą mogli go dostosować do swoich potrzeb, dodając np. joysticki, kolejne przyciski, czy nowe gałki. Następny w kolejce jest Quadstick, którego można obsługiwać ustami, dmuchając w niego lub wysysając z niego powietrze.

Kolejnym kontrolerem jest joystick PDP, w którym przyciski można dostosować według własnego życzenia, a samo urządzenie jest przeznaczone do używania go wraz z innymi produktami. Ostatnim produktem zaprezentowanym przez Microsoft jest RAM Mount z przyciskami Ablenet, które pozwalają graczom na kontrolowanie tego, co się dzieje na ekranie za pomocą nogi, którą wkłada się między dwa sensory wykonane z żelopodobnego materiału.

Urządzenia będą kosztowały 99 dolarów, nie zostało jednak dokładnie sprecyzowane, czy jest to koszt pojedynczego kontrolera, czy całego zestawu składającego się z 4 urządzeń. Wydaje się, że ta druga opcja jest bardziej realistyczna. Oficjalna prezentacja nowego projektu odbędzie się prawdopodobnie podczas targów E3 2018 roku, które odbędą się w dniach 12-15 czerwca.

Kamil Kacperski
Tagi: Gry Microsoft