26.04.2019 14:39

Najciekawsze gry o Czarnobylu. Połowa z nich pochodzi z Polski [LISTA]

Trudno w to uwierzyć, ale fascynująca wiele osób awaria elektrowni w Czarnobylu nie obrodziła wybuchem gier poruszających radioaktywne tematy - wszystkie serie można policzyć na palcach jednaj ręki.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu
foto: Piotr Andryszczak, CC BY-SA 3.0

26 kwietnia 1986 roku doszło do awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej – w czasie eksperymentu przegrzał się reaktor jądrowy, co doprowadziło do wybuchu wodoru.

Katastrofa była spowodowana testem systemów bezpieczeństwa, które powinny być przeprowadzone przed oddanie reaktora do eksploatacji – sprawdzano, jak długo można czekać z uruchomieniem awaryjnego zasilana elektrycznego sterowania reaktorem.

Żeby móc przeprowadzić test, trzeba było zasymulować powstanie sytuacji awaryjnej – w założeniu miała ona być przeprowadzona w kontrolowany sposób, popełniono jednak dużo błędów na etapie planowania operacji. Postanowiono między innymi o dezaktywacji systemu automatycznego wyłączania reaktora w trakcie awarii – miało to umożliwić szybkie powtórzenie eksperymentu w razie niepowodzenia pierwszej próby.

Doświadczenie zaczęło się znacznie później, niż planowano – gdy załoga zaznajomiona z procedurami i przygotowana do przeprowadzenia testu zakończyła już zmianę, a jej zadania przejęli pracownicy nie wprowadzeni we wszystkie niuanse testu. W rezultacie doprowadzono do rozpoczęcia niekontrolowanej reakcji, które doprowadziły do wybuchów, zniszczenia konstrukcji budynku i przedostania się radioaktywnych materiałów do atmosfery.

Top 9 najlepszych filmów o Czarnobylu
Top 9 najlepszych filmów o Czarnobylu
Przeczytaj także Top 9 najlepszych filmów o Czarnobylu

Gry na poważnie zajęły się tematem Czarnobyla dopiero w 2007 roku – wcześniej w różnych tytułach pojawiały się tylko nawiązania do katastrofy. Zaczęło się od od mocnego uderzenia.

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla (2007)

Jako pierwsze Czarnobylem zajęło się ukraińskie studio GSC Game World, inspirując się przy tym mocno twórczością braci Strugackich, w szczególności „Piknikiem na skraju drogi”. Opowiadana w grze historia traktuje o tajemniczych wydarzeniach, które doprowadziły do ponownego skażenia strefy wokół elektrowni.

Promieniowanie doprowadziło do powstania niebezpiecznych mutantów – wyprawy do Zony stały się bardzo ryzykowne, jednocześnie mogąc jednak przynieść spore zyski śmiałkom, nazywanych stalkerami.

Jak się okazało, wydarzenie w Strefie Wykluczenia nie były wypadkiem, tylko starannie opracowaniem planem.

S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo (2008)

Na powrót do czarnobylskiej Zony trzeba było czekać tylko rok – Ukraińcy oddali graczom tytuł, którego akcja rozgrywała się przed wydarzeniami znanej z pierwszej części.

Podczas rozgrywki można napotkać wiele nawiązań do Cienia Czarnobyla – jednym z nich jest misja, w której należy odnaleźć bohatera pierwotnej gry. Czyste Niebo oferuje nowe tereny do eksploracji – obszar prezentowany w grze powiększył się dwukrotnie.

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci (2009)

Zwieńczeniem ukraińskiej trylogii gier o Czarnobylu jest Zew Prypeci – tym razem przedstawiona jest historia próby rozwikłania tajemnicy strefy przez rząd. Ekspedycja, której zadaniem jest stworzenie dokładnej mapy Zony, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach – zadaniem postaci prowadzonej przez gracza jest dowiedzenie się, kto (lub co) za tym wszystkim stoi.

Seria S.T.A.L.K.E.R. będzie kontynuowana – na 2021 rok zapowiedziano nowy tytuł z serii, zatytułowany S.T.A.L.K.E.R. 2.

Chińczycy chcą uruchomić elektrownię w Czarnobylu
Chińczycy chcą uruchomić elektrownię w Czarnobylu
Przeczytaj także Chińczycy chcą uruchomić elektrownię w Czarnobylu

Czarnobyl: Terrorist Attack (2011)

Gdy Ukraincy przestali wydawać gry zlokalizowane w Czarnobylu, zaczęli robić to Polacy - Czarnobyl: Terrorist Attack to prosty i tani tytuł, w którym zadaniem gracza jest odbicie z rąk terrorystów reaktora, zanim spełnią swoje groźby i wywołają wybuch.

Tytuł, w przeciwieństwie do dzieła Ukraińców, nie zachwycił graczy (delikatnie mówiąc) – jest toporną strzelaniną, w której równie łatwo jak przeciwników można spotkać błędy. Mimo niezbyt ciepłego przyjęcia dzieła, autorzy – studio Silden – wydało kontynuację.

Czarnobyl 2: Powrót do Zony (2012)

Radioaktywne problemy wróciły w Czarnobyl 2: Powrót do Zony ze zwiększoną mocą – okazało się, że groźba zdetonowania ładunków w elektrowni atomowej i wywołania przez to promieniotwórczego skażenia była tylko przykrywką dla prawdziwej akcji terrorystów – skoku na materiał radioaktywny, dzięki któremu będą mogli skonstruować brudną bombę.

Tym razem akcji dzieje się na Ukrainie tylko częściowo – w poszukiwaniu wykradzionych z Czarnobyla materiałów główna postać uda się do Iranu.

Zwiastuna tym razem nie udało nam się znaleźć – mamy za to początek rozgrywki. Oglądajcie na własną odpowiedzialność:

Czarnobyl 3: Underground (2013)

Od wydarzeń pokazanych w drugiej części cyklu Czarnobyl minęło kilka lat – Zona stała się kryjówką dla przestępców i osób wyjętych spod prawa. Korzystając z okazji, korporacje zbrojeniowe pod przykrywką misji mających na celu unieszkodliwienie złoczyńców prowadzą testy bojowe nowego uzbrojenia.

Gra pokazuje przygody jednego z najemników, który wyposażony w eksperymentalny sprzęt udaje się do nierównej walki z setkami przeciwników.

Kasia Nosowska/Wojciech Waglewski/Municipal Waste
Kasia Nosowska/Wojciech Waglewski/Municipal Waste
Przeczytaj także Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu: Rockowe piosenki nawiązujące do słynnego wybuchu

STALKER Online (2015)

Sieciowa gra dla wielu graczy całymi garściami czerpie z pomysłów zaprezentowanych w grach serii S.T.A.L.K.E.R. – w praktyce mamy do czynienia z osadzoną w Zonie wieloosobową grą, w której można próbować swoich sił jako stalkera.

Na wyniesioną ze strefy Wykluczenia technologię czekają korporacje, które widzą potencjał zarobienia milionów – zadaniem gracza jest bogacenie się i rośnięcie w siłę, tak by stawać się w STALKER Online coraz bardziej znaczącą postacią.

Chernobylite (2019)

Gliwickie studio The Farm 51 pracuje nad grą prezentującą alternatywną historię wydarzeń, jakie miały miejsce po awarii w elektrowni w Czarnobylu.

Poziom promieniowania w Zonie cały czas rośnie – to rezultat pojawienia się nowego minerału, nazwanego czarnobylitem. Zadaniem gracza jest odkrycie tajemnic kryjących się w strefie wykluczenia oraz zdecydowanie, czy powinny być one wyciągnięte na światło dnia.

Chernobylite
Chernobylite
Przeczytaj także Pierwsza prezentacja rozgrywki Chernobylite. Pół godziny w napromieniowanym Czarnobylu

Chernobylite ma pokazywać pieczołowicie odtworzoną Zonę – miejsca zostały przeskanowane w 3D, tak by stworzyć możliwie dokładne modele, wierne oryginałowi w niemal 100%.

Wczesny dostęp do gry został zapowiedziany na koniec 2019 roku, premiera finalnej wersji przewidziana jest na 2020.

S.T.A.L.K.E.R. 2 (2021)

GSC Game World zamierza wrócić do świata swoich największych hitów w oficjalne kontynuacji serii S.T.A.L.K.E.R., zapowiedzianej na 2021 rok.

O szykowanej fabule jak na razie nie wiadomo zbyt wiele – oczekiwania dotyczące tytułu są jednak wyśrubowane. Można się spodziewać powrotu do Strefy Wykluczenia i pojawienia się nowych wątków ze znanych już graczom historii pokazanych w poprzednich częściach.

czarnobyl_gry_02

Czarnobyl w grach – występy gościnne

Okolice elektrowni atomowej w Czarnobylu występowały także w grach, które nie koncentrowały się na historii związanej z awarią reaktora.

W 2007 roku gracze Call of Duty 4: Modern Warfare mogli uczestniczyć w misjach rozgrywanych w mieście Prypeć oraz brać w nim udział w potyczkach wieloosobowych. Call of Duty Modern Warfare 2, wydane w 2009 roku, oferowało możliwość gry na terenach znanych z poprzednik części.

Call of Duty: Modern Warfare 3 z 2011 roku kontynuuje wątek czarnobylski, pokazując filmik nawiązujący do misji z poprzednich części gry.

Mapa inspirowana Czarnobylem została udostępniona graczom Counter-Strike: Global Offensive – nazywa się de_cache.

Po której grze obiecujecie sobie więcej?

Tagi: Gry