18.04.2017 14:50

Najpopularniejsza gra na Windows powstała z nudów

Historia pokazuje, że największe wynalazki bywają dziełem przypadku. Tak było chociażby ze znanym z Windowsa Pasjansem, który został stworzony z nudów przez stażystę w Microsofcie. Kto jest twórcą jednej z najpopularniejszych gier w historii?

Najpopularniejsza gra na Windows powstała z nudów
foto: zrzut ekranu

Autorem tytułu, który – jak krążą żarty – po swoim pojawieniu się w systemie Windows 3.0 spowodował tak duży spadek produktywności, że aż doprowadził do recesji jest Wes Cherry, pracujący dla Microsoftu jako stażysta w 1988 roku.

Mimo natłoku obowiązków znalazł on nieco czasu, żeby – jak określił, z nudów – napisać prostą grę pozwalającą na układanie pasjansa w wersji Klondike. Jak wspomina Cherry, życie w tamtych czasach było ciężkie – gdy chciało się w coś zagrać, trzeba było to sobie samemu wcześniej napisać.

Zanim pasjans trafił w 1990 roku do Windowsa 3.0, przewinął się między innymi przez biurko Billa Gatesa. Założyciel Microsoftu był zasadniczo zadowolony z gry, zastrzegł jednak, że jego zdaniem jest zbyt trudna.

Oficjalnym powodem zamieszczeniem w systemie Windows gry, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie dziekanatów i urzędów, była chęć zaznajomienia użytkowników z obsługą myszki. Windows 3.0 był tak naprawdę tylko nakładką na tekstowy MS DOS, kontroler był więc dla wielu osób nowością.

Wraz upływem wersji systemu Windows Pasjans zmieniał się – jedną z ofiar postępu było usunięcie sekretnego skrótu klawiszowego, który przywoływał na ekran obraz arkuszu kalkulacyjnego, sprawiając wrażenie, że zaznajamia się z obsługą myszki w nieco bardziej produktywny sposób.

Za swoją pracę nad przełomową gra – uznawaną przez wielu za pierwszy casualowy tytuł – Wes Cherry nie otrzymał żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Dziś pracuje z daleka od Microsoftu, zajmując się jabłkami – a dokładniej rzecz ujmując, sprzedając własny cydr.

Biorąc pod uwagę, jak wiele czasu pracownicy potrafią poświęcić na pasjansa trudno dziwiąc się, ze zapowiedź wypuszczenia legendarnego pakietu w wersji na smartfony (niemal) wzbudziła niepokój na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Jeśli chcecie spędzić resztę dnia roboczego w nostalgicznym nastroju, zajrzyjcie do naszego tekstu pozwalającego uruchomić Windows 95 wprost z poziomu przeglądarki – jedna z dostępnych aplikacji to oczywiście nieśmiertelny Solitaire.

Kiedy ostatnio graliście w Pasjansa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry