02.08.2017 13:55

Nie uwierzycie, że te gry stworzono w 48 godzin

Mieli tylko 2 dni na stworzenie gry od podstaw – rezultaty naprawdę robią wrażenie. Oto tytuły, które powstały w ramach Slavic Game Jam 2017.

Nie uwierzycie, że te gry stworzono w 48 godzin
foto: zrzut ekranu

Zawody, rozgrywane w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, przyciągnęły śmiałków zarówno z Polski, jak i zagranicy. Do szranków i konkurów stanęli samotni bohaterowie oraz drużyny młodych programistów.

Stoper został uruchomiony, gdy organizatorzy wydarzenia zdradzili motyw przewodni dla gier, w edycji z 2017 roku będący „niewiadomą” (Unknown).

Programiści nie byli w żadne sposób ograniczanie twórczo – gry mogły powstać na dowolnie wybraną platformę sprzętową i wykorzystywać jakąkolwiek mechanikę. Łącznie powstało ponad 80 produkcji, z których część da się zaszufladkować do określonego gatunku, charakter część zaś z definicji pozostaje niewiadomy.

Powstało sporo ciekawych i ujmujących już na poziomie koncepcji gier – wystarczy popatrzeć na ich tytuły, grafiki wprowadzające lub opisy, żeby docenić kryjącą się za nimi kreatywność. Z pokłosiem Slavic Game Jam 2017 można zapoznać się odwiedzając przygotowany przez organizatorów katalog ze stworzonymi podczas imprezy grami – są dostępne do zagrania za darmo (z jednym srogo wycenionym wyjątkiem).

Zawarte w nim produkcje wydają się być nieco bardziej dojrzałe niż dzieła, które ujrzały światło dzienne rok wcześniej – część z nich zapewne wywołałaby kontrowersje nawet większe, niż ocenzurowana przez Steam gra erotyczna, w której każdy sposób na przekonanie do uprawiania seksu jest dobry, także szantaż i włamywanie się na telefon.

Za najlepszą grę stworzoną podczas imprezy uznano Dot. – drugie miejsce przypadło strzelaninie Polterguns, trzecią lokatę zajęła platformówka Forgot how to hamster.

Przyznano także wyróżnienia w następujących ciekawych kategoriach:

  • One More Turn (najbardziej wciągające): Tanking Through Unknown
  • Top Kek (najzabawniejsze): Starsky & Bluff
  • It Just Sounds Right (najlepszy dźwięk): Jack the Reaper
  • What’s the theme, anyway? (gra offtopic): Forgot how to Hamster
  • Most Memorable Experience (najciekawsze doświadczenie): Dot.
  • Best Multiplayer (najlepsza rozgrywka dla wielu graczy): Polterguns
  • Najlepsza gra wykonana na silniku Unreal Engine 4: Two Aliens One Box

Slavic Game Jam 2017 przyciągnął nie tylko uczestników – zawody były obserwowane przez kilkaset osób publiczności.

Jak się Wam spodobały gry ze Slavic Game Jam 2017?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Gry