11.01.2019 15:56

Nieprawidłowości w 90% escape roomów w Polsce. Ostateczne wyniki kontroli MSWiA

Po tragedii w pokoju zagadek w Koszalinie, w którym zginęło 5 nastolatek, Straż Pożarna na zlecenie MSWiA przeprowadziła kontrole w działających w Polsce escape roomach. Z miejsca zamknięto ponad 10% sprawdzanych lokali.

Nieprawidłowości w 90% escape roomów w Polsce. Ostateczne wyniki kontroli MSWiA
foto: materiały prasowe

Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ciągu trzech dni (od 5 do 7 stycznia 2019) strażacy skontrolowali 434 lokale, w których funkcjonowało ponad 1100 pokoi zagadek.

Łącznie odnotowano 1,6 tys, nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Przewinienia były różnego kalibru, a najczęściej dotyczyły dróg i warunków ewakuacji (niemal 600 przypadków).

W 53 przypadkach strażacy zdecydowali o wydaniu zakazu eksploatacji – to więcej, niż 10% kontrolowanych escape roomów. 40 razy nałożono grzywny w drodze mandatu karnego.

Kontrola escape roomów w Polsce – jakie znaleziono nieprawidłowości?

Strażacy koncentrowali się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem ludzi w przypadku pożaru:

"

Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania. W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji np. elektrycznych i grzewczych. "

Koszalin: Tak wygląda spalony escape room po tragedii
Koszalin: Tak wygląda spalony escape room po tragedii
Przeczytaj także Koszalin: Tak wygląda spalony escape room po tragedii

Po przeanalizowaniu wyników kontroli MSWiA przygotowało projekt nowych przepisów regulujących funkcjonowanie lokali, w których prowadzona jest działalność rozrywkowa.

Przed rozpoczęciem świadczenia tego rodzaju usług należy przeprowadzić praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a następnie powtarzać tego typu ćwiczenia co najmniej raz na dwa lata.

Próba ma się odbywać w obecności specjalistów, którzy ocenią skuteczność i bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań. Po wprowadzeniu przepisów przedsiębiorcy będą zobligowani do urządzenia demonstracji w przeciągu 30 dni od wejścia prawa w życie.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry