17.04.2019 11:03

Notre-Dame - Assassin’s Creed: Unity pomoże w odbudowie katedry

Katedra Notre-Dame została uszkodzona w pożarze – cyfrowa wersja zabytku, stworzona na potrzeby gry Assassin’s Creed: Unity, ma się jednak świetnie. Model przygotowany przez Ubisoft jest tak dokładny, że najprawdopodobniej zostanie użyty do doprowadzenia świątyni do stanu identycznego z oryginalnym.

Notre Dame w  Assassin’s Creed: Unity
foto: kadr z wideo

800 lat historii niemal poszło z dymem – część zabytkowego wyposażenia udało się co prawda uratować, często w akcjach w których ryzykowano ludzkim życiem, zniszczenia są jednak rozległe i przygnębiające – katedra straciła dach, a wnętrze w dużej mierz obróciło się w popiół.

Francuzi nie zamierzają się poddawać i zapowiedzieli już, że Notre-Dame zostanie odbudowana. Będzie to wymagało znacznych nakładów finansowych, ale o pieniądze raczej nie ma się co martwić, jako że francuscy miliarderzy błyskawicznie zaczęli sypać setkami milionów euro. Problemem jest odbudowanie katedry do stanu identycznego z oryginalnym.

Polacy zmagali się z tym podczas odbudowy Starego Miasta w Warszawie – wygląd kamienic z zewnątrz wzorowano na archiwalnych zdjęciach, wnętrza były już jednak budowane według ówczesnych standardów. Nie próbowano nawet odtworzyć pierwotnego rozkładu pomieszczeń w budynkach.

W przypadku katedry Notre-Dame architekci nie będą narzekać na brak materiałów źródłowych – z pomocą przyjdzie im między innymi Assassin’s Creed: Unity.

Notre Dame
Notre Dame
Przeczytaj także Spłonęła katedra Notre-Dame w Paryżu. Muzycy zareagowali na tragiczne wydarzenie

Katedra Notre-Dame – odbudowa możliwa dzięki modelowi z Assassin’s Creed: Unity

Na potrzeby gry Assassin’s Creed: Unity stworzono bardzo dokładny trójwymiarowy obiekt. Architekci będą więc dysponować laserowymi skanami wnętrza, w których położenie poszczególnych detali określone jest z dokładnością do milimetrów, oraz teksturami z gry Ubisoftu.

Twórczyni modelu katedry Notre- Dame w Assassin’s Creed: Unity, Caroline Miousse, chwaliła się że dzięki latom pracy przeskanowała i uwieczniła każdą cegłę, tak że w grze można zobaczyć niezwykle wierną kopię świątyni. Ta dbałość o szczegóły może okazać się być niebywale pomocna w trakcie prac naprawczych - czy jednak specjaliści zdecydują się na skorzystanie z modelu z gry, pokaże czas.

Zobacz także: >> Chernobylite wprost z Czarnobyla trafił na Kickstartera <<

Technikę pozwalającą na bardzo szczegółowe odwzorowanie rzeczywistości w modelach 3D od lat rozwija polskie studio The Farm 51 – efekty można było zobaczyć w World War 3, w którym odtworzono centrum Warszawy, ekipa dewelopera wybrała się także do Strefy Wykluczenia w Czarnobylu, dzięki czemu Zona jak żywa zawita do nadchodzącego Chernobylite.

Co wolicie zwiedzić w grze?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry