21.08.2018 14:03

Nowa spółka CD Projekt stworzy mobilnego Wiedźmina?

CD Projekt objął większościowy pakiet udziałów w Spokko – twórców Wiedźmina urzekła wizja gry w uniwersum należącym do spółki, która została im przedstawiona. Szczegółów nie zdradzono, ale możliwości są tylko dwie – może chodzić o Wiedźmina bądź Cyberpunka 2077.

Wiedźmin
foto: materiały prasowe

Szefowie CD Projektu oficjalnie potwierdzali wcześniej, że powstanie nowy Wiedźmin – były to jednak tylko ogólne deklaracje, pozbawione jakichkolwiek szczegółów. Część graczy uważała, że może tu chodzić o tajemniczy „duży projekt RPG” rozwijany według raportów finansowych dla inwestorów równolegle z Cyberpunkiem 2077.

Wiadomo było tylko, że raczej nie będzie to Wiedźmin 4 – CDP uważa historię Geralta za zamkniętą i nie zamierza do niej nic dodawać. Jako główną kandydatkę do przejęcia tytułowej roli typuje się zazwyczaj Ciri, jedną z ulubionych postaci graczy.

Być może jednak nowy Wiedźmin zawita w formie, jakiej nikt się nie spodziewał – gry mobilnej. Bo o serial „Wiedźmin” tworzony przez Netfliksa możemy być spokojni – dzięki wyciekom wiemy, że trwa casting na odtwórców głównych ról.

CD Projekt przejął Spokko - powstanie mobilny Wiedźmin?

Spokko to studio dobrze znane CDP – zdradził w komentarzu do transakcji Adam Kiciński, Prezes Grupy CD Projekt.

"

Znamy ludzi stojących za Spokko od ładnych kilku lat. Przyszli do nas z ciekawym pomysłem opartym na jednej z naszych marek, w który postanowiliśmy się zaangażować kapitałowo. Chcemy wnosić do naszego biznesu świeże pomysły i rozwiązania, a to co planuje ekipa Spokko jest dla nas zupełnie nowym obszarem twórczym. Nowe studio będzie w dużej mierze niezależne. Chcemy, żeby miało własną tożsamość i przestrzeń kreatywną, oczywiście kierując się filozofią, leżącą u podstaw działania Grupy CD Projekt. "

Ważna jest także inna deklaracja z komunikatu dla inwestorów:

"

 Grupa udostępni nowej spółce m.in. prawo do wykorzystywania posiadanego IP oraz dostęp do zaplecza twórczego i biznesowego studia CD Projekt RED. "

Wiedźmin, mimo że od premiery Dzikiego Gonu minęły już ponad 3 lata, wciąż pozostaje popularny wśród graczy - ostatnio pokuszono się nawet o wycenienie realnej wartości winnicy Corvo Bianca.

To potencjał, który CD Projekt RED chce wykorzystać w karciance GWINT. Studio, zaangażowane mocno w prace nad Cyberpunkiem 2077, nie może sobie pozwolić na dłuższą przerwę od Wiedźmina, tak by IP (własność aktualna) nie została zapomniana i nie straciła na atrakcyjności. Dlatego też wydaje się logiczne, że to właśnie grą z tego uniwersum zajmie się Spokko, które początek zażyłej współpracy komentuje w taki sposób:

"

Bardzo się cieszymy, że CD Projekt uwierzył w nasz pomysł. Współpracujemy z Rafałem i ludźmi z ekipy od dłuższego czasu. Mamy spore doświadczenie w tworzeniu gier casualowych, ale tym razem chcemy stworzyć projekt bardziej rozbudowany i ambitny, oferujący graczom nowe możliwości. To dla nas ekscytujące wyzwanie. "

Jeśli studio rzeczywiście zajmie się grą w świecie Wiedźmina, może chodzić na przykład o odpowiednik Wiedźmin GO, w którym wypełniać będzie się zlecenia na eksterminację potworów i rozwijać tworzoną postać, tak jak w Pokemon Go Niantica ugania się za stworkami. Można wyobrazić sobie także smartfonowe battle royale, w którym wiedźmini walczyć będą z ludźmi i potworami.

Z drugiej strony, Spokko mogło zaproponować stworzenie gry nawiązującej do Cyberpunka 2077 – studio mogłoby wtedy liczyć na efekt synergii, szczególnie jeśli udałoby zapewnić interakcje pomiędzy tytułami.

Którą grę mobilną wolelibyście?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry