11.09.2019 14:53

Nowa wersja Monopoly faworyzuje kobiety. Dostają więcej pieniędzy za to samo

W nowej odsłonie gry planszowej Monopoly sprawiedliwości dziejowej stało się zadość. W zasadach zapisano, że grające w niej kobiety otrzymują wyższe wynagrodzenie, niż mężczyźni.

Ms. Monopoly
foto: materiały prasowe Hasbro

Hasbro, właściciel praw do Monopoly, lubi oferować specjalne wersje swojej planszówki. Do sprzedaży trafiają gry inspirowane serialami takimi jak „Przyjaciele” czy grami (na przykład Fortnite). Przedsiębiorstwo zaczęło także wykorzystywać Monopoly do komentowania otaczającej nas rzeczywistości.

Robiąc to, trafiła kilka razy w czułe punkty. W grze stworzonej dla millenialsów nie można było na przykład kupować nieruchomości, bo tego pokolenia i tak na to nie stać.

Monopoly dla Millenialsów
Monopoly dla Millenialsów
Przeczytaj także Monopoly dla Millenialsów bez możliwości kupowania nieruchomości. „I tak was nie stać”

Najnowsza wersja gry Monopoly została przygotowana z myślą o kobietach. Na jej pudełku widnieje wizerunek „Ms. Monopoly”, młodej wynalazczyni, o której pomysły walczą grający. Zasady gry zostały zmodyfikowane w taki sposób, żeby to właśnie płeć piękna miała w niej fory.

Ms. Monopoly – planszówka, w której kobiety mają łatwiej

Każdy, kto grał w Monopoly, z utęsknieniem wyczekuje chwili minięcia pionkiem pola startowego. Inkasuje się wtedy 200 dolarów, które można przeznaczyć na inwestycje.

W przypadku Ms Monopoly kobiety będą na tym zarabiać więcej. Wypłata z banku będzie bowiem dla nich wynosić 240 dolarów.

Twórcy gry tłumaczą, że chcą pokazać świat, w którym przewaga jaką w rzeczywistości cieszą się mężczyźni przypada kobietom. Równocześnie chcą poruszyć problem nierównych parytetów patentowych – 80% pomysłów i rozwiązań zastrzeganych jest przez mężczyzn.

Jednym z pól, o które walczyć będą w nowej wersji Monopoly graczy, jest sama gra, wymyślona w 1906 roku przez Elizabeth Magie Phillips pod nazwą „The Landlord's Game”. Jej pomysł został wykorzystany przez Charlesa Darrowa, który wykorzystał zasady i opatentował grę znaną jako „Monopoly”.

Prawowita autorka otrzymała 500 dolarów, podczas gdy gra zarobiła na całym świecie miliony.

Zobacz także: Kleropol – polskie Monopoly z kartami na podstawie prawdziwych afer 

Zagralibyście w takie Monopoly?

Tagi: Gry